Європейський суд (СЕС) зобов'язав Польщу платити щоденний штраф в розмірі одного мільйона євро. Згідно з повідомленням Суду ЄС, це спричинено відмовою Польщі виконувати рішення вищої інстанції щодо реформи судової системи .

Йдеться, зокрема, про наказ про припинення роботи дисциплінарного органу щодо покарання суддів. Згідно з рішеннями Європейського суду, ця діяльність не сумісна з правилами ЄС щодо незалежності та неупередженості судової влади. Про фінансові санкції проти Польщі 9 вересня попросила комісія ЄС, відповідальна за верховенство права в ЄС. Тепер вони мають бути сплачені, поки Польща не виконає розпорядження Європейського суду.

 

«Судові системи в усьому Європейському Союзі мають бути незалежними та справедливими», - стверджувала тоді комісар ЄС Урсула фон дер Ляйєн. 

З іншого боку, міністр юстиції Польщі Збігнєв Зіобро говорив про «агресію проти Польщі» та «правову гібридну війну». Польський Конституційний суд ще два тижні тому визнав деякі закони ЄС неконституційними .

Польський уряд: «узурпація і вимагання»

Нинішнє рішення Європейського суду також викликало гнівну реакцію польського уряду. 

«ЄС зневажає та повністю ігнорує польську конституцію та рішення Конституційного суду», - написав у Twitter віце-міністр юстиції Себастьян Калета. 

 

Суд перевищив свої повноваження:

"Це черговий етап операції, який має забрати вплив Польщі на її форму правління. Це узурпація і шантаж", - написав він.