Національний банк утримував тривалий час курс гривні, щоб створити видимість стабільності. Таку думку в інтерв’ю Радіо Свобода висловив президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.

"Чому вони тримали курс гривні? Тому, що створювали видимість. Що таке стабільний курс? Це стабільні ціни на імпорт. Що таке низька інфляція, яку вони так само тримали? Це стабільні ціни на всі товари. Начебто. Вони створили видимість стабільності, разом з тим вони вибудовували "дамбу". Ця вода йшла – і інфляційна, і курсова, але вони вибудовували цим борговим "парканом", вони все більшим і більшим робили цей борг. Плюс до того за цей період вони зменшили валютні резерви", – зазначив Сугоняко.

Колишній глава групи радників голови НБУ Віктор Лисицький вважає, що головний вплив на падіння курсу гривні надала девальвація російського рубля, передає Gordonua.com.

Він сказав, що Україна закінчила 2013 з дуже непоганими зовнішньоекономічними показниками .

"Платіжний баланс був закритий з позитивним сальдо - близько 2 млрд дол, а це дуже хороший результат, оскільки складає більше 1% нашого ВВП за минулий рік. Попри всі пристрасті у Верховній Раді та на майданах, банки, промисловість і транспорт працюють у звичайному режимі, але є зовнішній фактор - кілька місяців тому Росія оголосила, що буде поступово знижувати рубль. Тому в ситуації, коли девальвується рубль по відношенню до долара, ми, звичайно ж, не можемо не девальвувати гривню", - сказав він.

Експерт уточнив, що в такому випадку порушується паритет валют, оскільки в України і Росії великий товарообіг. При цьому на валютних коливаннях, за його словами, заробили "деякі досить помітні структури".

"Коли гривня на міжбанку почала швидко девальвуватиметься, а інформація про це постійно публікувалася на сайті НБУ і підхоплювалася іншими економічними сайтами, то все це створило відповідну атмосферу, і хтось цією справою скористався, тобто заробив на паніці. Широка маса звичайних людей зі скромними заробітками робить левову частку своїх покупок в гривні, тому важко припустити, що вони гарячково скуповували долари для того, щоб перепродати", - вважає експерт.

На його думку, гривня почне зміцнюватися через пару тижнів, "а то й раніше". "У кінцевому рахунку ті, хто судорожно купували долар по 8,90 гривень, втратять", - сказав він.

"Такі ситуації ми вже проходили в 1998, 2004 і певною мірою в 2008 роках. При цьому, на відміну від 2004 року, українці не знімають гроші з депозитів, і монетарних потрясінь у нас немає", - резюмував він.

Після декількох років стабільності з початку 2014 курс гривні став падати, незважаючи на спроби Нацбанку інтервенціями утримати його від настільки істотного зниження. Політична партія "Свобода" звинувачує українську владу в обвалі гривні.

7 лютого НБУ офіційно девальвував гривню, встановивши курс 8,70 гривні за долар – це історичний мінімум української валюти.