Чому саме «Почайна» - найбільш гідний варіант назви для станції метро? Згадаймо, чим є ця ріка для Києва й України

 

Відтепер на карті Києва замість «Петрівки» красуватиметься горда назва «Почайна» - на честь легендарної ріки, у водах якої, змішаних із дніпровськими, 988 року князь Володимир здійснив Хрещення Київської Русі. 

Рішення про перейменування станції метро «Петрівка» на «Почайна» Київська міська рада прийняла 8 лютого.  Дана зміна назви - частина процесу декомунізації.

Петрівкою раніше називали мікрорайон на Подолі, а назвали так - на честь комуністичного діяча Григорія Петровського, який був керівником всеукраїнського ЦВК й котрому закидають співучасть в організації Голодомору в Україні 1932-33 років. Його ж прізвище фігурувало також і в декомунізованій назві міста Дніпропетровськ.

 

Річка Почайна - 1695 рік

Річка Почайна - 1695 рік

 

Досить дивно, але для багатьох киян (особливо, тих, хто став містянином нещодавно) назва «Почайна» мало що говорить. Хтось її асоціює ледь не з «чаєм»! Для тих же, хто щось про неї чув, буде відкриттям, що річка з такою назвою протікала саме в місцині, яка до останнього часу мала назву Петрівка. І хоч місце впадіння Почайни в Дніпро змінилося, русло її й нині перетинає проспект Степана Бандери. 

 

Почайна - найдревніша літописна ріка Києва, колишня права притока Дніпра, що витікала з Йорданського озера на Оболоні. За історичними джерелами, Почайна була старицею (старим, давнім річищем) Дніпра або ж його протокою, рукавом, що відгалужувався від основного Дніпрового русла у районі між Вишгородом та гирлом Десни. Почайна, русло якої вже у 20 столітті було штучно переміщене, нині впадає в Дніпро нижче урочища Хрещатик - вже не біля Поштової площі, а поблизу Північного мосту. 

 

 

Легендарна ріка найбільш відома як одне з місць Хрещення Русі князем Володимиром Святославичем у 988 році. Саме в Почайну, як свідчить «Звичайне житіє св. Володимира» (початок XIV століття), після свого хрещення великий князь повелів скинути ідол шанованого слов'янами «Волоса, бога (скотія)». 

У верхів'ї річки Почайни археологами було знайдене й найбільше за площею та щільністю забудови унікальне поселення зарубинецької археологічної культури, котре безперервно існувало там з II століття до н.е. аж до середини II століття н.е. А після того - вже як поселення празької археологічної культури - існувало до VI століття нашої ери.

 

 

1

Почайна 1930 рік

Вкрай занедбана протягом радянського часу, загнана в труби й частково перетворена на річище технічних стоків ріка Почайна нині активно відроджується - й не лише зусиллями громадських активістів, як було раніше.

 

 

Найближчим часом продовжиться проектування, а в наступному році - будівництво парку «Почайна» і ревіталізація русла Почайни. Це перший міський проект, яким передбачено повернення річки до практично природного стану. Ділянку, де річкове русло поміщено в лоток, передбачається звільнити від бетону. Береги будуть укріплені більш гуманним чином - за допомогою каміння й інших природних матеріалів, русло отримає природну звивисту форму. Крім того, планується створити тематичні композиції на історичну тему - «Почайна - літописна річка первохрещення киян». 

...Отже, рішення Київради назвати станцію метро ім'ям легендарної, хоча й майже забутої киянами ріки  - цілком виправдане і, віримо, буде підтримане усіма мешканцями столиці.

 

За матеріалами Укрінформ