Для вирішення проблеми застарілого житлового фонду Києва необхідно провести загальний аудит житлового фонду і створити належну законодавчу базу. Але разом із тим, нинішнє законодавство прописано таким чином, що проблеми жителів багатоквартирних будинків є виключно їхнім клопотом, і фінансування капітального ремонту може відбуватись виключно з кишені громадян.

 

Про це під час пресконференції сказав голова комітету ЖКГ та благоустрою Громадської ради при КМДА Олег Попенко, передає INTV.

 

За його словами, для вирішення проблеми застарілого фонду необхідно передусім здійснити технічний аудит і обстеження всього житлового фонду Києва. А потім вирішити - чи потребує будинок капітального ремонту, чи необхідно його зносити і будувати новий. Щоправда нині не передбачено коштів ані на проведення капітального ремонту багатоквартирних будинків, ані на будівництво нових із переселенням його мешканців. 

«В 90х роках було вилучено із обов'язкового переліку платежів ЖЕКам рядок «капітальний ремонт», внаслідок чого нині фонд капітального ремонту - не наповнено», - зауважив він.

 

Натомість, із 2016 року законодавство прописано таким чином, що «проблеми жителів багатоквартирних будинків - це виключно їх проблеми».

«І вони повинні скидатися грошима, створювати ОСББ і так далі. Але самі жителі ні морально, ні матеріально не готові здійснити капітальний ремонт будинку. Вони розуміють, що вони щось платили ЖЕКу, а він не готовий це робити», - сказав він, коментуючи законодавство в галузі ЖКГ, відповідно до якого проведення усіх поточних та капітальних ремонтів лягає на плечі мешканців ОСББ.

 

Експерт уточнив, що відповідно до чинного законодавства влада не зобов'язана надавати нове житло тим мешканцям багатоквартирних будинків, чиї будинки перебувають в аварійному стані.

«Є закон, який чітко говорить: квартира - це приватна власність, а будинок - спільна власність мешканців будинку. І влада до цього будинку не має жодного стосунку. Так прописано в законі. Влада не може прийти і сказати - вас виселяємо, а даємо нове житло. На яких підставах?» - завернувся він.

 

Водночас Олег Попенко зауважив, що попри всі задекларовані наміри столичної влади за останні десятиліття, реновація застарілого житлового фонду не відбулась, як це свого часу відбулось у країнах Східної Європи і країнах Балтії.

 

Нагадаємо, напередодні столична міськрада в черговий раз доручила Київській міськдержадміністрації (КМДА) проінвентаризувати застарілий житловий фонд Києва. До середини лютого 2020 року депутатів повинні ознайомити з результатами цієї інвентаризації та відповідними пропозиціями чиновників.

 


Софія ЗАРУДНА, INTV