За поточними подіями, за щоденними обстрілами російськими найманцями позицій ЗСУ, за драматичним перебігом судилища над Надією Савченко, за проблемами уряду та прем'єра з уваги суспільства випала надважлива тема змін до Конституції.

Про це у першому весняному політичному етюді, який розіграли політолог Костянтин Матвієнко та головний редактор INTV Олександр Попов.


Зміни до Конституції, як вони відбувалися і для чого?
О.Попов: 2004 рік - парнокопитне голосування за конституційні обмеження повноважень президента (типу, перехід до парламентсько-президентської форми правління). Прокучмівська більшість із порушенням регламенту ухвалила ці зміни, з розрахунку, що це буде обмеження прозахідного Ющенка.
Насправді ці зміни, які проштовхував кум Путіна Віктор Медведчук, заклали підґрунтя для постійного конфлікту президента та прем‘єра, який руйнує державність.
Наступні зміни основного закону не забарилися після воцарювання Януковича. КСУ бадьоро скасував зміни 2004 року і повернув практично абсолютну владу президенту.
Після втечі «залізного господаря» той самий КСУ повернув до життя той самий медведчуковський варіант Конституції, а відповідно і конфлікт гілок влади.


К.Матвієнко: процес змін до Конституції носить якийсь клаптиковий, фрагментарний характер. Окремо зміни щодо самоврядування, окремо щодо судової реформи, окремо ті зміни, що стосуються прав людини. Права людини у нас традиційно на останньому місці... В умовах відсутності гарантованих 300 голосів за проголосовані в першому читанні зміни стосовно місцевого самоврядування, пропрезидентські сили зробили фінт вухами і спробували отримати від КСУ роз‘яснення що означає «на наступній сесії», або чи після середи йде четвер, або може бути і п‘ятниця?
... Конфлікт у 2004-му закладався не тільки між президентом та прем‘єром. У змінах щодо місцевого самоврядування закладається ціла низка конфліктів. Між місцевої владою та Києвом, між обласною владою та районною, між Кабміном та префектами на місцях, адже їх призначатиме президент...


О.Попов: Привертає увагу ще й дискусія, що точиться навколо механізму ухвалення конституційних змін. З одного боку 5 стаття Конституції називає однозначно народ - єдиним носієм влади. Тобто ухвалювати зміни мають типу на референдумі. З іншого боку обговорити зміни всім народом - нереально.


К.Матвієнко: отже два аспекти, два питання: перше - хто напише нову конституцію? друге - у який спосіб? На перше питання відповідь така: Конституція - це політичний документ і писати його мають саме політичні партії... Партія БПП «Солідарність» та НФ неспроможні сформулювати нову редакцію Конституції і провести її через парламент. Партія «Батьківщина» має власні тези нового основного закону, але саме тези. Спочатку такі основні тези потрібно винести на експертне обговорення...

 

 

INTV