К.Матвієнко: ми продовжуємо тему попереднього етюду, коли ми з'ясували, що Україна продовжує знаходитись у паралельній істричній площині із тією історичною реальністю, коли у XVI-XVII сторіччях існувала т.зв. шляхетська або магнатська республіка. Ми дійшли висновку, що сучасний український олігархат діє в такий самий спосіб, як діяли свого часу магнати, утилізуючи національне багатств, включно із людським ресурсом. Чи ми у безвиході?

 

І.Туров: в сучасному світі розвиток відбувається за рахунок ресурсів всього світу, а не за рахунок власних ресурсів. Тому велика кількість змін, зсувів, які раніше вимагали 50-100 років, зараз інколи відбуваються за кілька років.

Тут ми можемо пригадати досвід Південної Кореї, яка була такою собі країною рибалок, дрібних ремісників, а потім, буквально за 10 років, перетворилася на сучасного індустріального гіганта. Або згадаємо про Іспанію, яка вважалася більше бідною, нерозвиненою, ніж Російська імперія. Але у 60-ті роки починається іспанська економічне диво і невдовзі Іспанія стає країною, яка наступає на п'яти Великій Британії. Ну, і так само «Ірландське диво»: Ірландія, яка вважалася країною селян та пияк, які ні на чого не здатні. І ось вона перетворюється на сучасну індустріальну державу. Зараз в пресі обговорюється друге «ірландське диво»: офіційно ВВП Ірландії у 2015 рокі зріс на 7,8%, а зараз з'являється інформація, що насправді він зріс на 26%...