Нагадаємо, що авторами Етюду про співвідношення історичного та міфологічного в українському суспільстві стали постійний ведучий програми, аналітик Костянтин Матвієнко та доктор історичних наук, професор Ігор Туров.

 

Костянтин Матвієнко: в чому рамка нашої ідентичності, нашого розуміння минулого, поточного моменту і розуміння прийдешнього. Пане Ігоре, давайте і почнемо саме з балансу історичного та міфологічного у нашому суспільстві.

 

Ігор Туров: в нашому суспільстві, та й у будь якому, бо це помилка вважати, що міфи - це щось стародавнє, що це минуле, якого зараз вже немає, а сучасна людина якась інша. Міфологія - це первинні знання про устрій світу, які притаманні будь якому суспільству і які через історичну пам'ять та культуру передаються від покоління до покоління і в решті решт більшість людей осмислює дійсність саме міфологічно. Є певний стан справ, який сприймається, як споконвічний, незмінний. Виходячи з цього люди саме в такий спосіб діють, а ось пояснити: чому саме в це ми віримо - складно.

 

Костянтин Матвієнко: але ж іншого боку міфи відмирали завжди, протягом всієї історії людства. Міфи виникали, жили деякий час, а потім перетворювались на казку. Залишаючись в культурі, в традиції, але не залишаючись джерелом істини.

 

Ігор Туров: Ні, міфи не перетворюються з істини на казку, міфи перевтілюються і продовжують керувати колективною свідомістю і життям суспільства...

 

Костянтин Матвієнко: це коли ми говоримо про соціальні міфи. Коли ж ми говоримо про міфи, які визначають світобудову. Класичний приклад: Земля на трьох слонах.

 

Ігор Туров: ну, дивиться... коли ми говоримо Земля на трьох слонах - це перетворюється в казку, а ось передчуття, що Земля існує і має статус у Всесвіті, відмінний від інших планет та зірок - це дуже поширена базова думка, виходячи з якої людина мислить....