Черговий весняний Етюд на споконвічну тему відносин Україна - Росія разом створили засновники «Гардарики» політолог Костянтин Матвієнко та філософ Сергій Дацюк.

 

Костянтин Матвієнко: сьогодні у нас в Етюдах споконвічна тема, а особливо для України, тема Росії. З одного боку споконвічний ворог, з іншого боку - споконвічний стимулятор і модератор до державності, один з важливих чинників українського націоналізму. «Геть від Москви». За великою мірою український націоналізм виник на протистоянні з Росією та з росіянами.

До початку ефіру Сергій Дацюк казав, що ця тема не така вже й споконвічна. Що Росія для України сьогодні і що таке Росія для України в історичній ретроспективі?

 

Сергій Дацюк: по-перше, варто сказати, що мотивації для зародження націоналізму породила Польща, а ось виникнення націоналізму пов'язане саме з Росією.

 

Костянтин Матвієнко: але ж в ті часи Польща була геть не Захід, а саме Росія.

 

Сергій Дацюк: але ж був Богдан Хмельницький і мотивації до націоналізму виникали саме там...

 

Костянтин Матвієнко: але ж був і Сагайдачний, який брав московський кремль...

 

Сергій Дацюк: я б назвав так: саме Польща і Росія - два чинники, які породили наш націоналізм. Звернутися до теми Росії мене змусили не якісь настанови суто патріотичні, реакція на мою перед-перед останню статтю, яка торкалася теми Росії і звучить як «Розумові помилки російської еліти відносно майбутнього»...