Бронежилети запорізького виробництва можна назвати унікальними. Причин тому декілька. По-перше, бронепластини для них виробляють виключно запорізькі підприємства: «Дніпроспецсталь», «Запоріжсталь» і Запорізький інструментальний завод, а жилет - запорізька компанія «МиК». По-друге, бронепластини вже отримали визнання в інших країнах - чеські виробники захисту відзначили високу якість виробу і запропонували співпрацю. По-третє, гроші за покупку цих виробів залишаються в Україні, а не йдуть за кордон. Але незважаючи на очевидні переваги, держава не хоче закуповувати бронежилети запорізького виробництва для бійців української армії, пише ZCity.


Технічні
характеристики

В якості запорізьких бронежилетів ми змогли переконатися особисто - стали свідками випробувань на полігоні. З відстані 50, а потім і 30 метрів плита витримала кілька влучень зі снайперської гвинтівки Драгунова (СВД) і автомата Калашникова.Не пробили її і кулі з підвищеною можливістю ураження.


Виробники заявляють: бронеплита без шару кевлара (спеціальне волокно, яке здатне утримувати осколки і кулі) витримує більше 43 влучень куль ПП. Важливий момент: при попаданні декількох куль в одне місце пластина не розвалюється. З відстані 10 метрів жорстко закріплений автомат з кулями ПП дає пробій тільки на 13 пострілі в одну точку.

Згідно з протоколом випробувань, бронеплити відповідають не менше, ніж четвертому класу захисту. Але на практиці не поступаються за якістю плитам п'ятого класу. Бронепластини зроблені за ДСТУ, мають стандартну площу 15 квадратних дециметрів.

- Ми тавруємо пластину і даємо їй номер. Тобто ми несемо відповідальність за свою продукцію, - розповів голова наглядової ради Запорізького інструментального заводу Олексій Литвин, один з творців бронежилета. - Завод «Дніпроспецсталь» вже виплавив 27 тонн сталі. Відповідно, всі бронепластини зроблені з одного і того ж матеріалу - вони однакові за якістю.

Просто «Не можна

Олексій Олексійович розповів у прес-центрі «Журналіст», що бронеплити пройшли сертифікацію без проблем. Але це не означає, що пройшли сертифікацію бронежилети.

- Сертифікація бронепластини відбувається легко. Подається протокол відстрілу (тобто результати випробувань пластини -. Авт) і все. А от коли почалася сертифікація бронежилета, почалися проблеми. Напевно, нас всерйоз не сприйняли. Почали подавати документи в той період, коли губернатор Баранов заявив, що ми готові забезпечувати бронежилетами армію. Пройшла зустріч з міністром оборони Валерієм Гелетеєм, на якій він доручив вирішити питання із запорізькими бронежилетами, - згадує Олексій Литвин. - Я запропонував: давайте внесемо в умови тендеру умову: щоб в бронежилетах застосовувалася бронеплита НЕ імпортного виробництва, а українського. Тим більше, що вона тримає краще. А мені просто сказали: «Не можна». Чому не можна? Мені відповіли: як ми можемо обмежувати свободу людей...

Олексій Литвин заявив, що бронежилети запорізького виробництва, можливо, все ж отримають сертифікат до кінця цього тижня. З власного досвіду бізнесмен зазначив, вся процедура сертифікації дуже затягнута. 14 фахівців повинні вивчити пропонований товар і документацію, зробити свої зауваження і відправити на доопрацювання. Кожен спец робить це по черзі. Якби не бюрократія і не чийсь корисливий інтерес, то якісні вироби вже зберігали б життя багатьом бійцям на передовій.

Шукай кому вигідно

Питання про те, чому держава не шанує вітчизняного виробника, залишається відкритим.

- Зараз ми отримуємо кредити з-за кордону, і гроші за покупку металу йдуть в інші країни. До всього іншого, ввезену сталь для виробництва пластин звільнили від ПДВ. А вітчизняну - ні, - стверджує Литвин. - А можна було б залишати гроші всередині держави: сталь для запорізьких бронежилетів купується в Україні. Половина грошей, які отримують виробники захисту, йдуть на податки - тобто у державну казну. До того ж, ми готові дати на їх товар високої якості низьку ціну в гривнях.

Хто переміг на тендері на поставку бронежилетів для української армії - невідомо. Адже закупівлі Міноборони знаходяться під графою «секретно». Тендерні торги закриті, з представниками компаній проводять співбесіди. Олексій Олексійович тільки зміг дізнатися, що вартість одного бронежилета, постачальник якого переміг у тендері, коливається від п'яти до восьми тисяч гривень. Тоді як запорізькі бронежилети зараз коштують від трьох тисяч.

Є і ще один цікавий і важливий момент. Згідно законам, на виробництво бронежилета і окремо бронепластини потрібен сертифікат. А на жилет (його ще називають розвантаженням) - ні.

Бронеплити запорізького виробництва вже отримали всі необхідні документи. Виходить, що можна купити окремо розвантаження, окремо - сертифіковану бронеплиту. У Запоріжжі вони продаються в магазині на території Інструментального заводу. Але на тендери Міноборони потрібні сертифікати саме на бронежилети.

Підводячи підсумки, Олексій Литвин заявив, що сертифікація бронежилетів призначена тільки для одного: максимально звузити коло тих, хто офіційно хоче постачати товари для армії ...