Судове рішення – обов’язкове на всій території України. Де-юре. Де-факто –все навпаки, твердять українські правозахисники. Зокрема, в Україні масово невиконуються судові рішення – як національних судів, так і Європейського, з правлюдини. У цифрах– це 80 і 90%відповідно.

Експерти кажуть: вчинити, «як суд постановив» заважає неефективна роботавиконавчої служби та, в принципі, і відсутність самої культури виконаннясудових рішень. Чималий супротив чинить держава, щодо тих судових рішень, вяких вона, як сторона процесу, програла. Для прикладу, на виплату соціальних суперечок– бракує коштів.

"Це багато соціальних виплат, і відповідно ті, які походять із того, щозаконодавство України достатньо формально дає можливість для багатьох людейотримати певні соцвиплати, але з іншої сторони держава не забезпечує їхфінансовою складовою і відповідно є проти України саме таких судових справ, якістосуються різних пенсій, різних доплат і чорнобильцям і ветеранам війни", - каже Максим Щербатюк, представник УГС з прав людини. 
 

Але це вже не проблема виконавчої служби. Для виконання подібних судовихрішень, кажуть правозахисники, мають бути створені спеціальні механізми.

Невиконаннясудових рішень всередині країни часто штовхає українців звертатись доЄвропейського суду із прав людини. Так, нині Україна – третя за кількістюзвернень. Чимало їх – є типовими.

Вдосконаливши національне законодавство, можна «позбутися» цілої вервечкисправ, зазначають фахівці. Показово – у прикладі із утриманням у психіатричнійлікарні.
 
"Вже багато років ЄСПЛ констатував, що національне законодавство, якерегулює питання психіатрії – тримання під вартою – тримання в психіатричнихзакладах – воно не відповідає практиці європейського суду. І майже кожна особа,яка тримається в психіатричних закладах, може звернутись до Європейського судуі виграти велику компенсацію", - наголошує директор зі стратегічних справ УГС Михайло Тарахкало.

 

Відповіднакомпенсація «лягає на плечі «держави». А отже – платників податків. Фахівці рекомендують:аби рішення судів нарешті почали виконуватись, слід, передусім, створити Інститутприватних судових виконавців. Але попередньо реформувати судову систему.

Також варто скасуватимораторій на продаж майна держпідприємств. Та чи не стане такий крок зручноюоборудкою для тих, хто хоче поживитись держмайном – питання відкрите.

Софія ЗАРУДНА
Станіслав ЄФРЕМОВ