1174 Полтава вперше згадана в Іпатіївському літописі

під назвою Лтава.

 

1613 У Лондоні під час вистави за п'єсою Вільяма Шекспіра "Генріх VIII" спалахнув і вигорів вщент легендарний театр "Глобус".

Будинок театру, для акторської трупи якого Шекспір написав більшість своїх п'єс, був відновлений у червні наступного року, коли Шекспір вже виїхав з Лондона до Стратфорда, і проіснував до 1642 року, коли був закритий і знесений пуританами. Згодом відомості про місце розташування театру було втрачено і тривалий час воно лишалося невідомим, аж допоки в 1989 році залишки фундаменту "Глобусу" не були виявлені під автостоянкою "Anchor Terrace" на Парк-Стріт (контур фундаменту повторений на поверхні автостоянки). Під Anchor Terrace імовірно можуть бути й інші залишки театру, але тераса XVIII століття, де виявили залишки фундаменту, внесена в список історичної спадщини і там заборонено проведення будь-яких робіт, навіть з метою археологічних досліджень. Новий театр "Шекспірівський Глобус" був збудований за 205 метрів від історичного "Глобуса". Театр має сцену, що видається у величезний круглий двір, оточений сидячими місцями на трьох круто нахилених ярусах. Під дахом знаходяться тільки сцена та сидячі місця, тоді як стоячі розташовані просто неба. Як і історичний, театр має солом'яний дах, ставши першою подібною будівлею Лондона після заборони солом'яних дахів 1666 року.

 

1659 Перемогою українського війська на чолі з Іваном Виговським у союзі з військом кримського хана та військом польським завершилася Конотопська битва - одна з наймасштабніших битв російсько-української війни 1658-1659 років.

Битва між військами гетьмана Івана Виговського та Кримського ханату за підтримки поляків з одного боку і московським військом з іншого біля міста Конотопа сучасної Сумської області, відома як Конотопська або Соснівська, розпочалася 27 червня і тривала три дні поспіль.

Уряд Московії розпочав збройне вторгнення в Україну восени 1658 року. Армія Григорія Ромодановського захопила низку українських міст, зокрема Миргород, Лубни та Пирятин, і вирізала не тільки козаків гетьмана Івана Виговського, але й багато мирного населення, яке нещадно грабувала.

Тим часом великі загони московського війська (більш ніж 150 000) на чолі з Олексієм Трубецьким почала вторгнення в Україну на допомогу Ромодановському навесні 1659 року. До московського війська приєдналися деякі козаки, на чолі з новопризначеним московитами "гетьманом" Безпалим. За деякий час загін Ніжинського полковника Григорія Гуляницького напав на обоз армії Трубецького та, відступаючи, потрапив в облогу у місті Конотоп. Велика московська армія вирішила захопити Конотоп перед тим, як просуватися далі вглиб України. Облога Конотопа почалася 21 квітня 1659 року.

Аж до 29 червня, цілих 70 днів, чотирьохтисячний загін Гуляницького боронив фортецю проти багатотисячного війська Трубецького, що надало Виговському змогу зібрати армію, отримати допомогу від Польщі і Криму і навіть залучити найманців. До козаків Виговського приєдналися польські добровольчі кінні загони Потоцького, Яблоновського та піхота Лончинського. Було досягнуто домовленості з Кримським Ханом Мухамедом-Ґіреєм IV про допомогу; хан з'явився на початку червня на чолі 30-тисячного війська.

Вранці 27 червня козаки атакували військо Трубецького і, скориставшись несподіванкою, захопили велику кількість московських коней та вигнали їх у степ. Оговтавшись, кіннота Трубецького спробувала контратакувати козацький загін, але Виговський відступив за річку Соснівку в напрямі свого табору.

Наступного дня, у суботу 28 червня Трубецькой відіслав 30 000 відбірної московської кінноти на чолі з боярином Семеном Пожарським наздогнати Виговського. Пожарський переправився через річку Соснівку і розбив табір на іншому її боці. Тим часом п'ятитисячний загін Степана Гуляницького зайшов у тил Пожарському, будучи непоміченим захопив міст через Соснівку, зруйнував його і, загативши вночі річку, затопив низину навколо неї.

Рано вранці 29 червня 1659 року невеликий загін Виговського атакував табір Пожарського і після короткої сутички почав відступати, вдаючи втечу. Війська Пожарського, відчуваючи легку здобич, залишили табір і почали переслідування. Коли московські війська вступили в село Соснівку, козаки трьома пострілами з гармати та трьома вогневими стрілами дали знак рушати союзникам і самі всією армією розпочали контрнаступ на Пожарського. Пожарський спробував відступити, але тяжка московська кіннота та артилерія загрузли у вогкому ґрунті біля річки. В цей час з флангу вдарили союзники - московська армія опинилася в оточенні. Впродовж 29 червня були знищені майже всі 30 000 війська Пожарського, а сам він був захоплений у полон разом з кількома князями московськими.

Трубецькой, почувши про розгром Пожарського, відкликав Ромодановського з облоги Конотопа та пізно ввечері почав втечу з України. Побачивши розвиток подій, Григорій Гуляницький вийшов з Конотопа і вдарив по армії Трубецького, що відступала, захопивши багато артилерії, бойові знамена, скарбницю й майже увесь обоз Трубецького. Покінчивши із залишками військ Пожарського, козаки й татари продовжували переслідувати ворога у його відступі ще протягом трьох днів аж до московського кордону.

 

1849 Народилась Олена Пчілка (Ольга Петрівна Косач-Драгоманова),

українська письменниця, публіцистка, громадська і культурна діячка, перекладач, етнограф, член-кореспондент НАН України (Всеукраїнської академії наук, 1925); мати Лесі Українки, сестра Михайла Драгоманова.

 

1900 Народився Антуан де Сент-Екзюпері,

французький авіатор і письменник ("Маленький принц", "Планета людей").

 

1925 Народився Джорджо Наполітано,

італійський політик, президент Італії (2006 - 2015). Колишній активіст Італійської компартії, Партії лівих демократів. Довічний сенатор.

 

1945 СРСР та Чехословаччина підписали договір, за яким Закарпаття приєднано до УРСР.

Автономна Підкарпатська Україна з 1919 року перебувала під юрисдикцією Чехословаччини.

 

1947 Народився Михайло Іллєнко,

український кінорежисер ("Фучжоу", "ТойХтоПройшовКрізьВогонь").

 

1974 Ізабела Мартінез Перон, дружина президента Хуана Перона і віце-президент Аргентини оголосила, що перебирає на себе повноваження президента країни.

Смертельно хворий Хуан Перон помер за дві доби по тому, і його дружина, колишня танцівниця, очолила країну, яка перебувала в складній політичній та економічній ситуації. Ізабель Перон стала першою у західній півкулі жінкою, котра очолила вищий пост держави і першою жінкою-президентом у світі.

 

1976 Сейшельські Острови проголошені

незалежною державою (від Великої Британії).

 

Світлана Мормель

Олекса Янів

 

Сподобалося? Поширюйте!
Або напишіть нам про свої враження за адресою: [email protected]
чи підтримайте проект фінансово: 
4149437837681640 (картка Приватбанку, з приміткою "Щоденник української Кліо")
U575137219187 (WebMoney)