«Нормандська зустріч» щодо врегулювання конфлікту на окупованій частині Донбасу загалом є позитивним фактом, але головної мети зустрічі досягнуто не було.

«На дипломатичній мові «певний прогрес» насправді означає, що мети зустрічі не було досягнуто. Ця зустріч не дала конкретних результатів, які б наблизили припинення війни і досягнення стабільного миру», - сказав у коментарі INTV народний депутат фракції «Батьківщина», Григорій Немиря.

 

За словами політика, нині критично важливо для України «вирішити ключову «ахіллесову п'яту» Мінського процесу, а саме - мова іде про поєднання в одному «кошику» безпекових і політичних питань».

«До цих пір ми будемо мати «певний прогрес», але відсутність конкретного результату», - акцентував депутат.

«Сухий залишок: жоден пункт Мінських домовленостей не досягнуто і не виконується. Те, що очікувалось у першу чергу - гуманітарний аспект і обмін «всіх на всіх» - зараз заблоковано. В даному випадку ми бачимо невеликий оптимізм щодо того, що «Мінськ» дозволить щось вирішити», - пояснив Г. Немиря.

Депутат нагадав, що Мінські домовленості не були внесені на обговорення, не кажучи вже про їх ратифікацію українським парламентом.


Говорячи ж про оцінку «нормандської зустрічі» різними учасниками, Г. Немиря відзначив, що різні сторони по-різному інтерпретували результати проведених переговорів, адже «у кожного лідера були свої мотиви при проведенні зустрічі і ієрархія пріоритетів була теж різною».

«Для канцлера Німеччини Ангели Меркель, з огляду на майбутні вибори, було важливо продемонструвати, що вона може зібрати керівників країн, а також показати німецькій аудиторії, що вона має такий авторитет і може впливати на рішення міжнародних питань», - сказав він.

Г. Немиря звернув увагу на слова президента України Петра Порошенка, який стверджує, що всі сторони, в тому числі і Російська Федерація, погодились щодо надання доступу спостерігачам ОБСЄ до всієї території, яку не контролює на даний момент український уряд. У той же час російська сторона заявляє, що «максимум, на що вони погодились - це розширення присутності місії ОБСЄ по лінії зіткнення і точках відведення зброї, та у місцях, де буде складована важка зброя».

«Це те, що ми називаємо «security light» і є недостатнім для забезпечення безпекових умов для будь-якого можливого політичного процесу», - акцентував він.

Також депутат зазначив, що існують розбіжності в інтерпретації підсумків результатів «нормандських перемовин» президентом Франції, Франсуа Олландом і президентом України, Петром Порошенко.

«Президент України наголосив, що більшою мірою обговорювались питання безпекові, в той час як Олланд сказав, що основне питання на переговорах - підготовка і проведення можливих майбутніх виборів на Донбасі»...
Це є підтвердженням того, що кожна сторона по-своєму інтерпретує результати перемовин...
Перемовини відбулись і це добре. Але дуже погано - конкретного результату, який би можна було інтерпретувати не як «деякий прогрес», а «прогрес» - не було досягнуто», - підсумував Г. Немиря.

 

Софія ЗАРУДНА, INTV