Якщо запрацюють ті механізми, які закладені у новому законі про ЖКГ, аби «вибити» борги з боржників українців змусять платити за сусідів.

Таку думку озвучив під час прес-конференції у Києві член Економічного дискусійного клубу, Геннадій Рябцев, передає INTV.

«Ті хто не платив раніше за комунальні послуги, може і надалі не платити за них, хоча за це все будуть розплачуватися їх сусіди (...)

Навіть у нинішніх ОСББ, які працюють зараз, звичним явищем є наявність мешканців, хто не сплачує за житлово-комунальні послуги у повному обсязі. Коли ж запрацює закон про комерційний облік борг буде ділитися порівну між усіма іншими мешканцями багатоквартирних будинків. Тому, не стільки держава буде наполягати на судовому вирішенні таких питань, скільки доведені до відчаю і законами, малими правами, які  у них є, - самі мешканці подаватимуть судові позови на тих жителів багатоквартирних будинків, які не сплачують за спожиті житлово-комунальні послуги», - сказав він.

 

Сам закон про ЖКГ, за словами Г. Рябцева, є «рамковим» та не конкретизує алгоритмів використання тих інструментів, які закладені у сам документ.

«Щоб ці інструменти належним чином запрацювали, слід ухвалити ще сотню нормативно-правових актів. І без них, те що закладено, воно «битиме по голові» кожного українця, хто сплачує за ці житлово-комунальні послуги», - підкреслив експерт.

 

Аби запрацювали усі інструменти закону також необхідна монетизація субсидій.

«Без монетизації не буде жодного конкурентного ринку. Адже на такий конкурентний ринок не приходитимуть нормальні суб'єкти господарювання. Тому що без монетизації всі ці ринки приваблюватимуть лише тих, хто захоче отримати на них надприбутки», - наголосив Рябцев.

 

За його словами, навіть підвищення субсидій, яке пропонується у бюджеті на 2018 рік, не закриє всіх потреб населення у них. 

«Насправді, то не є субсидії, як такі. Це просто перерахування великих сум з держбюджету на потреби великих енергетичних монополістів. Всі закони, які приймаються щодо підвищення енергоефективності, запровадження комерційного обліку, ринку житлово-комунальних послуг, вони можуть нормально запрацювати лише за однієї умови - монетизації (...)

Доти ж, поки споживачі не отримуватимуть кошти у тому чи іншому вигляді - монетарному, грошовому чи кредитному - вони не зможуть спрямовувати їх на зменшення енергопостачання, на економію, на підвищення енергоефективності власних домогосподарств, тощо», - зазначив експерт.

 

Г. Рябцев додав, що нинішні субсидії не спрямовані на покращення життя населення, а на кращі умови для енергетичних монополістів, «які отримуватимуть більше коштів від перерахунку з державного бюджету».