Ескалації протистояння у польського-українських взаємовідносинах, що відбулась за період очолювання польського МЗС Вітольдом Ващиковським не відбудеться, але від призначення нового голови МЗС Польщі Яцека Чапутовича відносини між Польщею і Україною «не стануть ідилією».

 

Про це під час прес-конференції повідомив експерт-міжнародник, Директор інституту світової політики Євген Магда.

«Більш «риторичної ескалації», ніж була за Ващиковського - не буде, але сказати, що польсько-українські відносини із призначенням нового голови МЗС Польщі якось стануть ідилією - я б не ризикнув з огляджу на фактор Волинської трагедії і відзначення сторіччя відновлення Польської державності», - сказав він.

 

За словами Євгена Магди, для звільнення Вітольда Ващиковського з посади голови МЗС Польщі «було низка помітних і зрозумілих причин».

«З одного боку, існують певні протиріччя між президентом Польщі Анджеєм Дудою і неформальним лідером країни Ярославом Качиньським. Останній сприймає Вітольда Ващиковського як одного із своїх соратників, а Дуда - в силу своєї посади і потреби бути президентом всіх поляків - не був такою мірою категоричним у своїх висловлюваннях», - пояснив експерт.

 

За словами Євгена Магди, призначення Яцека Чапутовича стало серйозною несподіванкою, адже «це прізвище не відоме навіть у Європейському Союзі». І щодо призначення Чапутовича на посаду голови польського МЗС «існують певні нюанси».

«Говорять, що Дуда буде більш активно впливати на польську зовнішню політику, і можна вважати, що це є одним із головних елементів домовленостей між Дудою і Качиньським», - припустив він.

 

За словами експерта, цікавим теж є той факт, що посаду зберіг керівник політичного кабінету МЗС Польщі Ян Парес, який «під час спалаху на «планеті Ващиковського» дозволив собі думку про те, що власне Польща зможе обійтись без України, а Україна - навряд чи обійдеться без Польщі».

 «Треба розуміти, що проблеми у польсько-українських відносинах не зникли, просто вони в силу різних причин (...) не звучать такою мірою гучно, як звучали восени 2017 року», - наголосив він.

 

Занепокоєння експерта також викликає те, чи буде продовжена позитивна динаміка щодо військово-технічої співпраці між Польщею і Україною. 

 

 

Софія ЗАРУДНА

 INTV