Відсутність у поданні президента щодо оновленого складу ЦВК кандидатів фракцій «Батьківщини» і «Опозиційного блоку» - грубе порушення квотного принципу.

Експерти впевнені: попри те, що відповідно до закону президент лише «бере до уваги» пропозиції фракцій і груп щодо потенційних кандидатів, але не обов'язково враховує їх - Порошенко мав би внести у подання кандидатури від всіх парламентських фракцій і груп. Що стало б ознакою прихильності президента - до впровадження демократичних і прозорих процесів в Україні.

 

Експерти нагадують: низка міжнародних документів - як то «Кодекс належних практик у виборчих справах Венеційської комісії» говорить, що у державних органах європейських країн «повинні бути представлені різні політичні групи з тим, щоб існували засоби взаємного контролю і збалансування інтересів». Що президентом теж було проігноровано і є черговим падінням у очах західних партнерів.

 

Фахівці звертають увагу: дивним також виглядає той факт, що президентом був включений до відповідного подання представник від депутатської групи «Воля народу», яка є меншою від кількісного складу найменшої фракції «Батьківщини», що робить існування такої групи - взагалі поза законом.

 

Тож на думку експертів, президент керувався очевидною логікою і певними домовленостями.

 Експерти нарікають: сам же список кандидатів до нового  складу ЦВК - викликає неабиякі побоювання. І чи зможе оновлений орган функціонувати належним чином. 

 

Разом із тим експерти очікують затвердження оновленого складу ЦВК вже у березні, проте не обов'язково - у запропонованому президентом вигляді. Адже для 13-ти необхідних нових членів ЦВК, президентом вже запропоновано 14-ро осіб. Тож кількість і сам склад може змінитись у майбутньому.

 

Оновленому ж складу ЦВК ймовірно доведеться працювати за умови дії нового Виборчого кодексу, який нині парламент ухвалив лише у першому читанні.