Найбільш ґрунтовним інструментом повернення активів є механізми кримінальних переслідувань. Але якщо це резонансний злочин і йдеться про перетин декількох не лише юрисдикцій, а й систем права, то без консультативної допомоги громадянського суспільства не обійтись. Тому створення ГО «Асоціації з пошуку і повернення активів» є надзвичайно позитивною ініціативою. Про це під час прес-конференції заявив заступник Генерального прокурора Євгеній Єнін, передає INTV.

Він розповів, що тема з повернення активів стала більш актуальною після Революції гідності. До цього моменту в Україні був відсутній практичний досвід повернення активів. Є лише один приклад, коли на початку 2000-х років швейцарська влада передала в Україну близько 15 млн дол., що належали Павлу Лазаренку.

«Практику з повернення активів почали напрацьовувати з 2014 року. На сьогоднішній день немає єдиного посібника з цієї теми. Це питання є комплексним і довготривалим», - зазначив заступник Генпрокурора.

Є. Єнін підкреслив, що головною запорукою успіху є взаємодія правоохоронних органів, Національного агентства України з повернення активів та громадянського суспільства

«Зараз з керівником НацагентстваАнтоном Янчуком перебуваємо в процесі узгодження достатньо амбітних проектів з тим, щоб повернути до держави активи, набуті злочинним шляхом. Ці речі носять безпрецедентний характер. Не лише в досвіді нашої країни, а й значної кількості європейських держав. Безумовно, значну роль у цьому відіграє громадянське суспільство», - наголосив він.

За словами заступника Генпрокурора, досвід останніх років яскраво підтверджує, що саме роль приватних детективів, індивідуальних розслідувачів дозволяє не лише набагато швидше встановити структуру власності, а й віднайти активи здобуті злочинним шляхом.

У свою чергу керівник Національного агентства з питань виявлення, розшуку і управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів Антон Янчук зазначив, що агентство також потребує співпраці з громадянським суспільством, оскільки є спроби дезінформації громадян про роботу нашого органу.

Крім того, вважає він, треба залучати кращих фахівців-практиків, які безпосередньо працюють з питаннями розшуку активів, та спеціалізованих приватних компаній для здійснення розшуку активів за кордоном.