Проект закону №8297 про внесення змін до Закону «Про громадянство України», внесений президентом Петром Порошенко, потребує доопрацювання. Зокрема, він викликав обурення громадян України на тимчасово окупованих територіях.

«Мовчання влади з приводу цього документа сприяє тому, що жителі Криму побоюються, що українське громадянство у них відберуть на підставі того, що окупанти видали їм російські паспорти», - сказав під час брифінгу у Києві Максим Тимочко, юрист Української Гельсінської спілки з прав людини, передає INTV.

 

У пояснювальній записці законопроекту йдеться про вирішення проблеми подвійного громадянства, але там є норма, що стосується мешканців Криму.

 «Отримання російського громадянства на території Криму внаслідок незаконних дій органів окупаційної влади не визнається добровільним, а тому воно не може бути підставою для втрати українського громадянства. І тут же закладена абсолютно протилежна норма, яка і ввела в оману багатьох громадян - якщо громадянин України скористався виборчим або іншим правом, яке надає йому іноземне громадянство або виконав обов'язок, до якого зобов'язує його іноземне громадянство, то це є окремою підставою для втрати громадянства України», - сказав правник.

 

Крім того, М. Тимочко зазначив, що Україна і міжнародне співтовариство не визнали російські вибори в Криму, тому не можна вважати, що мешканці півострова, які голосували на них, скористалися виборчим правом іноземної держави.

Те ж саме, на думку юриста, стосується і російських паспортів, оскільки громадянство РФ, у більшості випадків, мешканці Криму отримали вимушено, тому що «неможливо проживати на окупованій території і користуватися правами і пільгами, необхідними для проживання на цій території, без цього паспортного документа».

«Громадянство РФ, набуте громадянами України в Криму, воно не визнається Україною, як громадянство іноземної держави», - наголосив правозахисник.

 

Водночас держава, від імені її керівництва, повинна чітко і ясно сказати мешканцям Криму, що Україна не має наміру позбавляти їх громадянства, і ніколи не зробить цього у майбутньому», вважає Віталій Набухотний, юрист Регіонального центру прав людини.

 

Нині ж президентський законопроект іноді викликає діаметрально протилежні тлумачення і це означає, що цей документ потребує доопрацювання, переконана Ольга Поєдинок, член громадської ради при Державній міграційній службі.

Так, за її словами, він може створити «паралельну правову реальність для українських громадян Криму, які мають російські паспорти». Адже у законодавстві України вже міститься визначення, що набуття такого російського громадянства в Криму не визнається державою і не призводить до втрати українського громадянства.

«Якщо суб'єкт законодавчої ініціативи захотів інтегрувати ту саму ідею в інший нормативно-правовий акт, тобто в Закон України «Про громадянство України», то що треба було зробити - найкраща тут операція «копіювати-вставити». Тобто, скопіювати відповідне положення, яке вже існує в українському законодавстві і продублювати його. Однак цього не було зроблено. Натомість, ми маємо якусь-таку складну для читабельності конструкцію, яка текстуально та змістовно відрізняється від того, що ми вже маємо у чинному законодавстві», - підкреслила правозахисник.