В столиці Болгарії Софії розпочався перший за останні 15 років саміт ЄС - Західні Балкани, який повинен продемонструвати підтримку шести балканських країн з боку Євросоюзу, повідомляє прес-служба Ради ЄС.


У Раді заявляють, що саміт повинен дати новий поштовх відносинам між ЄС та Західними Балканами. ЄС прагне підтвердити свої зобов'язання по відношенню до партнерів із Західних Балкан та підтвердити належність регіону до європейської сім'ї.

На саміті були присутні лідери шести країн-партнерів з Західних Балкан - Албанії, Боснії і Герцеговини, Сербії, Чорногорії, Македонії та Косово і лідери країн ЄС.

 

У саміті беруть участь президент Європейської Ради Дональд Туск, президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер, президент Європарламенту Антоніо Таяні, представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Могерини і комісар з питань європейської політики сусідства і переговорів по розширенню Йоганнес Ган.

Також були присутні представники Європейського банку реконструкції та розвитку, Світового банку, Європейського інвестиційного банку та Ради регіонального співробітництва.

Прем'єр Іспанії Маріано Рахой вирішив залишити Софію напередодні саміту, оскільки Мадрид не визнає незалежність Косово, як і ще п'ять держав-членів ЄС. Представники ЄС кажуть, що ніхто з іспанської делегації не буде присутнім під час символічної спільної фотографії.

 

Саміт проходить у Болгарії, оскільки ця країна зараз головує в ЄС.

 

У Брюсселі погодили текст декларації для саміту ЄС-Західні Балкани. ЄС намагається надати імпульс інтеграції Західних Балкан в Євросоюз, на тлі геополітичної гри Москви з дестабілізації ситуації в регіоні.

Раніше, The Guardian писали про те, що Росія може підірвати Балкани через плани розширення ЄС. Для інтеграції Західних Балкан Брюсселю доведеться зіграти в серйозну геополітичну гру.

Директор із зовнішньої політики Центру європейських реформ Іан Бонд на сторінках EUObserver писав про те, що навіть якщо питання членства зараз не актуальне, Євросоюз все одно може багато чого зробити для підтримки стабільності і процвітання сусідів. Так, ЄС варто збільшити політичні контакти з Україною, Грузією і Молдовою, щоб запевнити їх, що вони до цих пір на європейському радарі.

 


ЗА МАТЕРІАЛАМИ: CONSILIUM.EUROPA.EU