Ухвалений у першому читанні президентський законопроект №8152 «Про валюту» щодо встановлення режиму валютного регулювання, який начебто передбачає вільне проведення валютних операцій їх суб'єктами, здебільшого не відповідає задекларованим намірам та потребує системного доопрацювання до другого читання.

 

Про це у кулуарах Верховної Ради України сказала народний депутат фракції «Самопоміч» Тетяна Острікова, передає INTV.

«Президент вніс законопроект про валюту начебто із добрими намірами, але тут ми бачимо лише декларацію, де йдеться про принципи валютної лібералізації, але при цьому не було визначено конкретних шляхів і критеріїв, як ми цього будемо досягати? Тому парламент проголосував лише у першому читанні, і ми будемо вимагати внесення принципових змін до другого читання, інакше ми його не зможемо підтримати», - сказала вона.

 

Політик пояснила, що нині права й обов'язки учасників у галузі проведення валютних операцій регулюються декретом КМУ «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», який є доволі застарілим, і встановлює «жорсткі, подекуди адміністративні методи, від яких страждають підприємці, які здійснюють експортно-імпортні операції».

«Також спробуйте сьогодні придбати валюту для лікування за кордоном? З вас витрясуть всю душу - рахунок, переклад, акт виконаних робіт, договір... А потім валютний контроль банку запитає, для чого вам ці гроші і навіщо вам лікування закордоном? Все тому, що президент все віддає на відкуп Національному банку, але ж він і сьогодні має ці повноваження, і ми бачимо, як він регулює правила придбання валюти», - пояснила парламентарій.

 

Тетяна Острікова також наголосила, що група народних депутатів подали альтернативний законопроект, де «чітко визначити ті болючі точки, які сьогодні турбують підприємців, які здійснюють експортно-імпортні операції».

«Йдеться про строк здійснення розрахунків, про застосування обмежувальних заходів. Ми хочемо, щоб на рівні закону були прописані критерії, за умови яких НБУ має право запроваджувати обмежувальні заходи», - сказала політик і додала, що нинішнє зобов'язання підприємців про обов'язковий продаж валюти - це порушення права власності для них.

 

«Ми вимагаємо також ухвалення в законі про валюту законодавства про офшорне регулювання. Так, має бути запроваджене у наш Податковий кодекс положення про необхідність декларування і сплату податку з діяльності контрольованих іноземних компаній», - сказала вона.

 

«Якщо громадянину України належить, або він контролює компанію за межами України, він повинен це задекларувати в Україні. Якщо ця компанія в Панамі, і вона там не платить податків, то він має платити податок в Україні», - додала Тетяна Острікова.

 

Політик зауважила, що під час голосування за відповідне питання у другому читанні, спільно в одному пакеті повинні бути законопроект про валюту, про вільний рух капіталу, і про контроль за виведенням валюти через правила оподаткування контрольованих іноземних компаній.

 

Нагадаємо, парламент підтримав законопроект №8152 «Про валюту» у першому читанні, але фракції «Самопоміч» і «Батьківщина» утримались від голосування.

 


Софія ЗАРУДНА

INTV