Закон про «Правовий статус осіб, зниклих  безвісти» визначає правовий статусу осіб, які зникли безвісти, зокрема під час військової агресії Російської Федерації проти України, та забезпечує правове регулювання відносин, пов'язаних із обліком цих осіб та їх розшуком.

Про це у коментарі журналістам сказав голова Комітету Верховної Ради України з прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Григорій Немиря, передає INTV.

«Відповідним законом запроваджується таке нове поняття як «особи, зниклі за особливих обставин», що включає в себе тих осіб, що зникли під час бойових дій», - сказав він.

За словами політка, у зв'язку із цим відповідним законом створюється нова інституція - Комісія з питань осіб, які зникли безвісті за особливих обставин.

«Ця комісія буде опікуватись питаннями розшуку, з'ясування місцезнаходження таких людей, і подальшими діями, але також  до такої комісії можуть звертатись родичі осіб, які зникли безвісті», - пояснив він.

Григорій Немиря також пояснив, що також у документі йдеться про «встановлення норм соціального захисту і допомогти сім'ям осіб, які зникли безвісті».

Політик також пояснив, що документом носяться зміни до Кримінального кодексу України, де запроваджується кримінальна відповідальність за насильницькі зникнення. В тому числі, це «стосується посадових осіб і іноземних держав, якщо вони причетні до таких зникнень».

Голова комітету наголосив, що згідно із даними Червоного хреста, зниклими безвісти вважаються понад 1500 українців. І нині в Україні близько тисячі людських тіл у моргах та братських могилах не ідентифікованими.

«Якщо оцінити наслідки, то йдеться про понад 1,5 тис громадян України, які зникли безвісті за даними міжнародного комітету Червоного хреста, і також ми маємо близько однієї тисячі не ідентифікованих тіл, які перебувають або в морзі, або у братських могилах», - сказав він.

«Цей закон нарешті лише на 4 році війни встановлює правовий і соціальний статус, і надає можливості родичам мати таку інституцію, за допомогою якої вони можуть встановлювати місцезнаходження таких осіб», - підсумував Григорій Немиря.

 

 

Софія ЗАРУДНА, INTV