Джим Маттіс принципово пішов у відставку з посади голови Пентагону після того, як президент Трамп вирішив скоротити присутність американських військ в Сирії та Афганістані.


У своєму яскравому листі Маттис виклав свої переконання про союзи США, протидію Росії та Китаю, необхідність бути шанобливим для союзників і встояти перед авторитаризмом, перш ніж дійшов висновку, що Трамп відрізнявся з ним за цими основними принципами.

 


Він сказав: "Через те, що ви маєте право мати міністра оборони, чиї погляди краще відповідають вашим з цих та інших питань, я вважаю, що для мене правильно відмовитися від моєї посади".

 

Трамп оголосив в середу, що всі американські війська будуть виведені з Сирії. У четвер повідомили, що він має намір вивести тисячі військ з Афганістану.

 

Маттис, як повідомляється, дозповів Білому дому на початку четверга, що він повинен був поговорити з Трампом. Обидві зустрілися в Овальному кабінеті о 13 годині, а Маттіс спробував - і це не вдалося - переконати Трампа зберегти американські сили в Сирії. У той момент Маттіс вирішив піти з адміністрації Трампа.

 

Трамп оголосив через Twitter, що Маттіс, колишній чотиризірковий генерал у морському корпусі США, наприкінці лютого вийде на пенсію .
"Генерал Джим Маттіс вийде на пенсію наприкінці лютого після того, як він працював в якості міністра оборони протягом останніх двох років. Під час перебування Джима було досягнуто колосальний прогрес ", - сказав Трамп у серії твітів у четвер.

"Генерал Маттіс мені дуже допоміг отримати нових союзників. Незабаром буде призначений новий міністр оборони. Я дуже дякую Джиму за його службу! "

 

У листі про відставку Маттис високо оцінив досягнення Адміністрації Трампа, в тому числі "підвищення рівня готовності та боєздатності наших сил", і він сказав Трампу, що він залишиться в Пентагоні до 28 лютого.


Але Маттіс також висловив думку, що його рішення грунтувалося на суперечностях з Трампом, і він, можливо, навіть прямо критикував президента, припускаючи, що він погодився з антагоністами Трампа, які заявляють, що Трамп обдурював союзників.
"Однією з основних переконань, яку я завжди маю, полягає в тому, що наша сила як нації нерозривно пов'язана з силою нашої унікальної та всеосяжної системи альянсів та партнерських відносин", - написав у своєму відставному листі Маттіс. "Незважаючи на те, що США залишаються невід'ємною нацією у вільному світі, ми не можемо захищати наші інтереси чи ефективно виконувати цю роль, не підтримуючи міцних альянсів і не проявляючи поваги до цих союзників".
 "Ми повинні зробити все можливе для просування міжнародного порядку, який є найбільш сприятливим для нашої безпеки, процвітання та цінностей, і ми зміцнюємо ці зусилля солідарністю наших альянсів".