Ініціатива Російської Федерації щодо впровадження механізму спрощеного надання російських паспортів мешканцям ОРДЛО мала на меті досягнути вирішення кількох завдань - знизити соціальне напруження регіону, забезпечити соціальний захист  заробітчан в умовах праці в РФ, а також видача паспортів РФ мала символічний підтекст.

Про це під час круглого столу «Російський паспорт. Ілюзія імперського пряника» сказав політолог Олег Саакян, передає INTV.

«Паспортизація мала на меті вирішити декілька завдань з боку РФ. Насамперед, це була не проактивна дія, а швидше за все - реактивна щодо України. Спочатку відбулась агресія, пройшло декілька років окупації, а потім РФ вирішила роздати паспорти. Чому? Як на мене, (...) у України з'явився позитивний образ миру на відміну від «руського миру». А оскільки на окупованих територіях - розпач і розчарування, то РФ мала вжити проактивні дії для того, щоб знизити соціальне напруження», - пояснив він.

За словами політолога, наявність російського паспорту дає можливість створити «перемички» адептам «руського міра», і тим, хто ідеологічно «топив» за РФ.

«Отримавши паспорт, вони отримали можливість пройтись по своїм сусідам і показати в обличчя, мовляв, бачте - Путін нас не забув», - додав він.

Олег Саакян також наголосив, що категорія мешканців ОРДЛО, які виїжджали до РФ на роботу, були соціально незахищеними.

«Для цих заробітчан отримання російського паспорту - це можливість захистити свої трудові і майнові права, і елемент забезпечення свого виживання в умовах праці в РФ», - впевнений він.

Політолог також наголосив, що третій елемент - символічний.

«Для РФ видача паспортів - це «відрізання» окупованих територій», - наголосив він.

На його переконання, також РФ мала за мету створити «каламутну воду» і «замаскувати присутність військових РФ на території України».

Олег Саакян наголосив, що Україна і світова спільнота у відповідь також мають вжити певні кроки. Передусім, у юридичній площині - це тиск на РФ з боку міжнародних інституцій, тому що має місце порушення основоположних нормативно-правових актів світової системи безпеки.

Також Україні потрібно сформувати власну «картину миру і дати позитивний образ», який потім слід «транслювати через культуру, наративи, інформаційний простір тощо».

«Щоб ефективно деокупувати територію, протидіяти російський агресії і нав'язувати власний порядок денний, слід сформувати українську тріаду - це політика інтеграції, реінтеграції і деокупації», - впевнений Олег Саакян.

 

 

Софія ЗАРУДНА, INTV