Видача паспортів громадян РФ в ОРДЛО створює проблему асиміляції агресором громадян України. В цій ситуації Україні необхідно через доступні канали для окупованих територій демонструвати те, чому «вигідним і зручним є саме український паспорт».

Про це під час круглого столу «Російський паспорт. Ілюзія імперського пряника» сказав експерт-міжнародник, Директор інституту світової політики Євген Магда, передає INTV.

За словами експерта, механізм спрощеного надання громадянства Росії громадянам України насправді стосується не лише ОРДЛО чи мешканців Криму, адже фактична кількість власників російських паспортів може бути значно вищою, тому що Україна не має у розпорядження інформації щодо того, скільки українців із російським паспортом проживають по всій території України.

«... і це може бути бомбою сповільненої дії за умови несприятливого розвитку подій», - застеріг він.

Євген Магда також впевнений, що нині має місце тенденція того, що «друга половина 2019 року виглядає із високою долею вірогідності як контрнаступ РФ в питаннях легітимізації і спроб повернення до «великої вісімки».

«Є тенденції Західного етеблішменту на відновлення «business as usual» і отримання прибутків у торгівлею із РФ», - сказав він.

Експерт-міжнародник впевнений, що Україна опинилась в ситуації, коли їй «потрібен внутрішньо-національний консенсус щодо того, якою має бути політика щодо ОРДЛО і Криму».

«Це не стосується лише питання паспортів. Адже паспорт - це до певної міри - рудимент системи міжнародних відносин, яка дала тріщину у 2014 році після анексії Криму», - наголосив він.

Євген Магда впевнений, що для протидії такій ініціативі РФ, Україна повинна активно демонструвати те, «якою мірою вигідним і зручним є саме український паспорт».

«Ці кроки - найбільш ефективні, і слід діяти негайно. А це - зусилля державної інформаційної машини у першу чергу», - сказав він і додав: «Гібридна війна триває... І я вбачаю серйозну загрозу РФ в усіх напрямках, коли ми опинимось в ситуації весни 2014 року, і коли Україну будуть активно підштовхувати до взаєморозуміння із агресором, використовуючи дещо іншу риторику».

Нагадаємо, 24 квітня президент РФ Володимир Путін підписав указ про спрощений режим видачі російського громадянства жителям так званих «ДНР» і «ЛНР».

Україна звернулася до Ради безпеки ООН у зв'язку із відповідною ініціативою з боку РФ, а 25 квітня Радбез ООН зібрався в зв'язку з незаконною «паспортизацією» Донбасу Росією.

Водночас 27 квітня Путін заявив, що спрощений порядок отримання російських паспортів може поширитися на всіх жителів України.

 

 

Софія ЗАРУДНА, INTV