Реформа ринку електроенергії, яка має запрацювати в Україні із 1 липня 2019 року, містить приховані пастки для учасників ринку електроенергії, а також має на меті забезпечити надприбутки для приватної генерації електроенергії.

Про це під час прес-конференції сказала член та секретар парламентського комітету з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки Вікторія Войціцька, передає INTV.

«...ми вчора побачили, що український уряд у непрозорий спосіб терміново схвалив зміни до постанови від 5 червня 2019 року щодо покладання спецобов'язків на державні компанії», - нагадала вона.

Як повідомляють мас-медіа, мова йде про збільшення норми ПСО для «Енергоатому» до 90% у сегменті двосторонніх договорів. Цю електроенергію буде викуповувати для населення компанія Гарантований покупець (Кабмін на базі «Енергоринку» створив два держпідприємства для роботи у новій моделі оптового ринку електроенергії). При цьому з «Укренерго» ПСО пропонується зняти.

«Мовою цифр - НАЕК «Енергоатом» в середньому в рік виробляє 82 млрд кВт/год електроенергії, що складає 55% від загального обсягу в країні. Населення при цьому споживає 45 млрд кВт/год за одними даними, і за іншими - 36 млрд кВт/год електроенергії. Водночас у постанові Кабміну зазначають, що 60% електроенергії НАЕК «Енергоатом» має відпускатись за тарифом, який встановлює НКРЕКП. Фактично, мова йде про те, що НАЕК «Енергоатом» буде надавати можливість населенню отримувати електроенергію навіть в умовах нового ринку за фіксованою нині ціною», - пояснила вона.

Вікторія Войціцька наголосила, що у закритому режимі КМУ ухвалив рішення, де фактично вилучає НАЕК «Енергоатом» з ринку, що «призводить до того, що компанія буде працювати в неконкурентних умовах». На її переконання, це зіграє на руку власникам приватної енергетичної генерації.

«Середня ціна на електроенергію на ТЕС складає 1,740 грн, і якщо для НАЕК «Енергоатом» буде встановлено тариф 0,75 грн, то зрозуміло, що від цього будуть вигравати ті, хто буде подавати електроенергію на конкурентних засадах і ринках. Ми знаємо імені і назви цих компаній і ДТЕК», - сказала вона.  

«У мене складається враження, що комусь в уряді захотілось замість захисту інтересів громадян і держави, зробити все, щоб забезпечити надприбутки для приватної генерації... За таких умов ви матимемо наслідки не «Роттердам+», а «Роттердам++», чи «Роттердам+++». Бо для «своїх» підприємств будуть встановлені конкурентні занижені ціни, а для всього іншого ринку ми отримаємо суттєве зростання електроенергії. Це є неприпустимо і нечесно», - завершила Вікторія Войціцька.

 

 

Софія ЗАРУДНА, INTV