Ціна на газ для населення визначається декларативним шляхом - методом визначення мінімальної ціни з чотирьох можливих: спотова ціна; позабіржова ціна для промисловості; ціна, яка визначається за спеціяльними зобов'язаннями для НАК «Нафтогазу» і «Укргазвидобування»; ціна, яка визначається на українській енергетичній біржі внаслідок торгів газом, у тому числі внутрішнього видобутку.   

Про це розповів під час прес-конференції у Києві Геннадій Рябцев, експерт з питань енергетики, директор спецпроектів НТЦ «Псіхея», передає INTV.

 

Мінімальною з цих чотирьох можливих якраз є спотова ціна, тому нічого дивного у тому, що ціна на газ для населення зараз є нижчою аніж, наприклад, вона була в опалювальний сезон, зауважив фахівець.

«Але це автоматично означає, що коли у нас буде наближатися опалювальний сезон, то ця ціна буде значно вищою і, скоріше за все, з цих чотирьох можливих буде застосовуватися та ціна, яка визначена спеціяльними зобов'язаннями. Тобто, десь на рівні 8 гривень 55 копійок за кубометр газу», - сказав Г. Рябцев. 

 

За словами експерта, у липні населення не споживає газ для опалення приміщень, тобто такої складової у платіжках немає, а відтак вартість блакитного палива для приготування їжі не є настільки «помітною» при оплаті за газ.   

 

Зміни у платіжках, скоріше за все, українці відчують з початком нового опалювального сезону. І вони, з високою вірогідністю, будуть негативними, зазначив Г. Рябцев.

«Можемо спрогнозувати, що ціни на газ будуть вищими ніж зараз. Суттєво вищими і якщо брати платіжку в цілому, то, за попередніми розрахунками, вона (сума - прим.) буде на третину більшою ніж це було на початку минулого опалювального сезону», - підкреслив директор спецпроектів НТЦ «Псіхея».       

 

Це буде підтвердженням того, що «у нас зараз немає ринкових цін на енергоресурси», додав він.  

«Це означає, що у нас ціни на енергетичні ресурси визначаються лише за принципом економічної обґрунтованості. Хоча на будь-якому ринку ринкові ціни означають не лише економічну обґрунтованість, але і прозорість, зрозумілість і доступність для більшості споживачів. Саме тоді, коли досягається консенсус між постачальниками і покупцями, тоді можна казати про наявність ринку. У нас поки що такої згоди немає. А отже і розповідати про ринковість, економічну обґрунтованість цін немає жодного сенсу», - резюмував Г. Рябцев.