Посол США в Європейському Союзі заявив у письмових свідченнях в рамках розслідування імпічменту, що президент Дональд Трамп сказав високопосадовцям США поговорити безпосередньо з його особистим адвокатом Руді Джуліані про політику США в Україні. Про це повідомляє Reuters

 

Посол Гордон Сондленд заявив законодавцям Конгресу, що він зрозумів "набагато пізніше", що порядок денний Джуліані передбачає підштовхування України до розслідування проти колишнього віце-президента США Джо Байдена і його сина Хантера. Його свідчення стали знаком того, що зусилля Трампа створити "стіну" навколо Білого дому і перешкоджати проведенню опитувань чиновників адміністрації виявляються невдалими. Більше свідчень очікується наступного тижня, зокрема, від вищого чиновника Пентагону, який здійснює нагляд за політикою щодо України, повідомили два джерела Reuters в четвер. 

 

Сондленд заявив, що він і двоє інших чиновників - міністр енергетики Рік Перрі і спецпредставник з питань України Курт Волкер - були розчаровані травневим розпорядженням Трампа, але вони все ж дотримувалися його. Сондленд додав: вважає, що зовнішня політика повинна бути роботою Держдепартаменту, а не особистого юриста президента. Він також заявив, що "прохання до зарубіжного уряду провести розслідування з метою впливу на майбутні вибори в США було б неправильним".

 

Його свідчення підкреслили головну роль Джуліані в скандалі з Україною.

До того, як відбулася липнева телефонна розмова Трампа з президентом України, Джуліані працював над тим, щоб переконати Україну провести розслідування проти Байдена. Сондленд заявив, що 23 травня, через три дні після інавгурації Зеленського, згадані американські чиновники відвідали зустріч у Білому домі. Посол заявив, що чиновники, які брали участь у зустрічі, відзначили стратегічну важливість України і важливості відносин із Зеленським, якого він назвав реформатором, які планують боротися з корупцією.

 "Ми попросили Білий дім організувати робочий телефонний дзвінок від президента Трампа і робочий візит в Овальний офіс. Однак президент Трамп скептично поставився до того, що Україна серйозно ставиться до реформ і боротьби з корупцією, і він направив присутніх на зустрічі поспілкуватися з його особистим адвокатом паном Джуліані про своє занепокоєння", - додав він.

 "Нам усім було очевидно, що ключовим у зміні думки президента по Україні був пан Джуліані", - сказав він. "Будь ласка, знайте, що я не рекомендував би містеру Джуліані або будь-якому приватному громадянину брати участь у цих питаннях зовнішньої політики", - сказав Сондленд. 

У той час, як він висловлював сумніви у своїх свідченнях про роль Джуліані, інші свідки описували, що Сондленд є одним із тріо вищих посадових осіб США, які вважалися надійнішими за кар'єрних дипломатів у схилянні Києва до розслідування, що могло б допомогти Трампу переобратися. 

 

Нагадаємо, телефонна розмова президента США з українським колегою Володимиром Зеленським, що відбулася 25 липня, стала причиною скандалу і привела до запуску процедури імпічменту Трампа. Як стверджують опоненти американського лідера, він під час дзвінка намагався вплинути на Зеленського з метою почати розслідування діяльності в Україні сина екс-віце президента Джо Байдена в обмін на надання фінансової та військової допомоги Києву.