Щоденні видання коментують Світовий форум Голокосту, організатором якого був близький співробітник Путіна - Моше Кантор

 

Газета «Rzeczpospolita» пише, що «в Єрусалимі світ прийняв російську версію історії. Напад на Польщу не був уже Кремлеві потрібний». Щоб почути промову Владіміра Путіна, 48 королів, президентів і прем'єр-міністрів мусило набратися терпіння. Президент Росії з'явився на годину і 15 хвилин пізніше. Вчергове цього дня він показав, хто найважливіший. Як пише публіцист Єнджей Бєлєцький, «всупереч побоюванням Польщі, російський лідер цього разу не нападав на нашу країну. Навпаки, він назвав поляків серед слов'янських народів, які мали бути знищені після євреїв. А коли він говорив про „тих, хто співпрацював з нацистами, без кого не було б Голокосту", натякнув на приклади України та Литви, але не Польщі».

Автор статті відзначає, що «безперечно, це не було наслідком зміни підходу Москви (...). Скоріше, справа в тому, що Кремль уже не мусить нападати на Польщу, тому що досягнув запланованого результату. Російську версію історії, в якій йдеться лише про звільнення Червоною армією Східної та Центральної Європи, яку окупував Третій Райх, а про співпрацю Сталіна з Гітлером на початку найбільшого конфлікту в історії людства не було ні слова, прийняли в Яд Вашем без застережень». За його словами, «героїчне минуле тепер має стати для Росії перепусткою, щоб повернутися до групи держав, з якої вона була виключена, коли зайняла Крим і Донбас майже шість років тому», - цитує polskieradio.

"Історична брехня"

Президент Польщі Анджей Дуда звинуватив російського колегу Володимира Путіна у поширенні "історичної брехні" про Польщу перед форумом, організованим з нагоди 75-ї річниці визволення концтабору в Освенцимі.

Так Дуда відреагував на заяви Путіна, який поклав часткову провину за початок Другої світової війни на Польщу, а польського дипломата часів нацистської Німеччини назвав "антисемітською свинею".

"Слова Володимира Путіна - це повне перекручування історичної правди. Ми даємо цьому дуже чітку назву - це ідеологія, вид постсталіністського ревізіонізму", - заявив Дуда в інтерв'ю Financial Times.

"Для нас це історична брехня, яку поширюють на весь світ. І ми категорично не приймаємо це", - наголосив він.

Польський президент вважає неприйнятним те, що Путіну дають виступити на форумі в Ізраїлі, а йому - ні, особливо зважаючи на заяви кремлівського лідера про Другу світову.

Дуда зазначив, що його відсутність на церемонії у меморіалі Яд-Вашем - це "протест проти перекручування історії російським президентом".

"Битва через історію відбувається у часи напружених стосунків між ЄС та Росією, відносини між якими погіршилися через анексію українського півострова Крим Москвою у 2014 році", - пише видання.

І хоча президент Франції Емманюель Макрон виступив з ініціативою відновлення стосунків з Росією, Дуда не підтримує ідею пом'якшення санкцій.

"Ми продовжуємо вимагати, що територіальна цілісність України та Грузії має бути збережена... Це абсолютно неприйнятно, що у ХХІ столітті Росія силою змінює кордони в Європі", - заявив польський президент.

"Міф як провокація"

"Стратегія Путіна спрацювала", пише німецька газета Die Welt про відмову Дуди їхати на церемонію в Ізраїль.

Видання вважає, що різкий тон Путіна - результат холодного розрахунку, адже він прагне легітимізувати свою владу та розділити ЄС.

Кремль давно вважає небезпечним європейський наратив про рівноцінність фашизму і сталінізму, й зараз пішов у наступ у цьому питанні, відзначає Die Welt.

Польщу Путін обрав не просто так - для нього ця країна є прикладом "русофобії" у східній Європі: звільнена Червоною Армією, але невдячна, бо не проросійська.

А ще Польща є одним з найбільших у світі покупцем американської зброї, виступає за розширення НАТО на схід як відповідь на анексію Криму, критикує російський Північний потік-2 і має суперечливу репутацію в ЄС через свою консервативну політику.

Історичну політику Польщі критикують в Ізраїлі, з яким у Росії чудові відносини. І не дивно, що Ізраїль дає Москві більше прав на форумі, ніж іншим, пояснює видання.

"Дуда у відповідь з обуренням скасував свій візит, точно як і розраховував Путін", - відзначає Die Welt, додаючи, що російський президент використовує ізраїльсько-польські відносини як зброю у своїй боротьбі за російський підхід до історії.