Масові акції протесту проходили в Хабаровському краї всі вихідні і продовжилися з понеділка.

Багато жителів регіону активно висловлювали незгоду з арештом губернатора Сергія Фургала. Главу краю затримали в Хабаровську 9 липня і доставили в Москву.

ЗМІ повідомляють, що в акціях беруть участь від 500 до 1000 людей. Люди спочатку зібралися біля будівлі обласного уряду, а потім рушили по центральній вулиці міста у бік річки Амур і повернулися на площу Леніна. Автомобілісти сигналять на підтримку мітингувальників.

Деякі учасники вийшли на мітинг з плакатом «Путін злодій».

Тим часом DW поговорила з учасниками протестів  про те, чому так багато людей прийшли на демонстрації на захист Фургала і як оцінювати дії Кремля в ситуації, що склалася.

 

Карикатура Сергея Елкина


"Справа не стільки в Фургалі"

39-річний маркетолог В'ячеслав Мирончук з Хабаровська в розмові з DW сказав, що ходив на мітинг тому, "що наша влада - в першу чергу, федеральні, провідні політичні сили і партія" Єдина Росія "- уже настільки в своєму лицемірстві закопалися, що вони перейшли всі дозволені межі ". За його словами, "справа не стільки в Фургалі, скільки в наплювацькому ставленні до кожної людини - ось що обурило людей".

Мирончук впевнений, що показовий арешт незабаром після голосування щодо поправок(до конституції) став спусковим гачком для протестів. "На всю країну показують, який поганий цей Фургала. Ми і самі знаємо, що він не без гріха. Але його люблять - не дивлячись на всі гріхи і всі економічні штуки в минулому. І ось так демонстративно взяти його і прибрати? Це обурило всіх! "

Тільки за офіційними оцінками, на мітинг в суботу прийшли до 12 тисяч осіб, за незалежними підрахунками - від 30 тисяч до 60 тисяч. "Мітингували ж не тільки Хабаровськ: Комсомольськ-на-Амурі, Ніколаевск-на-Амурі, Вяземское, в селах по 10 осіб збиралися з плакатами на підтримку губернатора. Реально весь край став, - каже Мирончук. - Але повторюся: це не тільки тому , що Фургала такий чудовий - він навіть, може, і не зовсім чудовий. Але справа в тому, що нас ображають - ображають вже до такої міри, до якої не можна цього допустити ".

 

У чому ж полягали причини місцевих електоральних успіхів Фургала? На тлі правителів сатрапій, які присилаються з Кремля, він виглядав пристойним, досить ефективним менеджером. І місцевим - тобто таким, що розуміє потреби регіону. Тому аналітики одразу ж після затримання Фургала сказали, що це не дуже розумний хід Кремля, у якого будуть негативні наслідки.

Прибравши настільки жорстким методом губернатора Фургала, Кремль без потреби різко підвищив ставки, вважає професор ВШЕ Микола Петров. "Те, що відбувається сьогодні в Хабаровському краї, тепер важливо не тільки з точки зору контролю над регіоном, це має велике значення і для країни загалом. Зрозуміло, що в такій ситуації Кремль не може дати задній хід. Виходу без втрат для Кремля вже немає ".

 

Є велика вірогідність, що в Хабаровську і Хабаровському краї все закінчиться так само, як було під час подібних протестів - з різних приводів - у Приморському краї (2018-2019), Інгушетії (2018-2019), Бурятії (2019). Тобто протест у найдорожчому, в купюрному обчисленні, місті Росії (Хабаровськ зображений на найбільшій російській купюрі в 5 тисяч рублів) буде успішно купіруваний.

Але і це не спростовує важливості даного протесту, як такого.

Додамо, що південь Хабаровського краю, включаючи Хабаровськ, входить в Зелений Клин, Закитайщину.

 

 

Колись українські переселенці становили тут такий великий відсоток населення, що при розпаді імперії в 1917-1921 роках місцеві українці мали своє військо, проводили Всеукраїнські з'їзди Далекого Сходу і намагалися встановити контакти з УНР. Все це закінчилося з приходом більшовиків у 1922 році. А далі репресії й асиміляція сильно змінили ситуацію. І вже в наш час визнання в минулому році Світового конгресу українців небажаною організацією в РФ - вкрай ускладнює українське життя в регіоні.

 

У Росії системно обпльовують і дискредитують усе, що стосується Майдану. Але є випадки, коли до прикладу Майдану звертаються: