Держсекретар США Майк Помпео почав тижневу поїздку по Центральній Європі, в той час як Вашингтон готується до економічної і геополітичної конкуренції з Росією і Китаєм в Європі, повідомляє Голос Америки.


Глава американської дипломатії відвідає Прагу і Пльзень в Чехії, Любляну в Словенії, австрійський Відень і польську Варшаву з 11 по 15 серпня.


Для Словенії це буде перший візит американського держсекретаря з 2011 року. Тут він підпише спільну декларацію про технології 5G в рамках зусиль Вашингтона щодо зниження ризиків, пов'язаних з проникненням Китаю в високотехнологічні мережі регіону.


Візит проходить на тлі підготовки Пентагону до реалізації плану з виведення майже 12 тисяч військовослужбовців з Німеччини і перекидання частини американських сил в Польщу та інші країни НАТО.

План викликав стурбованість як в США, так і в Європі, хоча високопоставлені представники військового відомства говорили про нього як про стратегічну необхідність.


Виконуючий обов'язки помічника держсекретаря у справах Європи і Євразії посол Філіп Рікер повідомив, що Помпео обговорить зі своїми колегами нещодавно досягнуту Угоду про розширення співпраці в сфері оборони між США і Польщею, яка «створює рамкову основу» для подальшого зміцнення «широкої трансатлантичної безпеки».

Угода дозволяє США розмістити ще тисячу військовослужбовців на ротаційній основі для «посилення стримування Росії і зміцнення НАТО», повідомили офіційні особи. У Польщі вже знаходяться приблизно 4500 американських військових на ротаційній основі.

 

З огляду на, що будівництво  газопроводу «Північний потік - 2», який зв'язує Росію і Німеччину, наближається до завершення, енергетична безпека також стане важливим питанням на переговорах Помпео з лідерами в Центральній Європі.

«Ми докладаємо великих зусиль, щоб допомогти цим країнам знайти альтернативні джерела енергії, щоб вони могли подолати залежність від Росії», - заявив Рікер.

 

США попереджали про ризики для безпеки, пов'язані з експортом російських енергоносіїв і особливо з газопроводом «Північний потік - 2».
У липні Держдепартамент заявив, що люди, що інвестують в «Північний потік - 2» або беруть участь в реалізації проекту, можуть зіткнутися з американськими санкціями.
«Це очевидне попередження компаніям: сприяння і співучасть в проектах зловмисного впливу Росії неприпустимо», - заявив Помпео на прес-конференції 15 липня.
«Давайте я поясню. Це не комерційні проекти. Це ключові інструменти Кремля для експлуатації та розширення європейської залежності від російських поставок енергії », - сказав Помпео.