Сонце тільки-тільки сходить, холодний вересневий туман змішується з димом від багаття. На годиннику сьома ранку, а життя в місті паломників, що за два дні виросло на кордоні між пунктами пропуску «Нова Гута» і «Нові Яриловичі», вже кипить. Ось уже третю добу на білорусько-українському кордоні живуть хасиди. На ранок 16 вересня паломників тут вже понад 1200 - і люди продовжують прибувати.

Ранок у хасидів починається не з кави, а з молитви. На світанку український кордон як і раніше на замку, точніше, за щитами. За лінією кордону - прикордонники зі зброєю, за ними військова техніка а далі - бійці нацгвардії. Шансів встигнути до Рош ха-Шана у хасидів з кожним днем все менше - а значить, молитися потрібно ще старанніше, розповідає tut.by.

 

Фото: Сергей Комков, TUT.BY

Фото tut.by.

Фото: Сергей Комков, TUT.BY

Фото tut.by.

Фото: Сергей Комков, TUT.BY

‍Фото tut.by.

 

У таборі прочан після ночі ще більше сміття.


- Не можемо працювати в цьому хаосі й безладі - і наші волонтери почали цей день з прибирання території біля нашого намету, - розповідає представник обласної білоруської організації «Червоний хрест» Артем Карпенко. - Були приємно здивовані, що деякі паломники теж приєдналися і стали прибирати.

 

Фото: Сергей Комков, TUT.BY

Фото tut.by.

 

Фото: Сергей Комков, TUT.BY

Фото tut.by.

 

Попередня ніч на кордоні для хасидів видалася куди більш комфортною, ніж перша. Увечері,білоруси пригнали кілька автобусів, щоб люди могли в них переночувати. МЧС Білорусі розмістило три пневмокаркасних модуля і кілька наметів. Ті, в яких обігрівають за допомогою теплових «гармат».

 

Фото: Сергей Комков, TUT.BY

 

Але більшість паломників все так же спали під відкритим небом - правда, вже під ковдрами, які їм видали Червоний Хрест і єврейська громада.

 

Фото: Сергей Комков, TUT.BY

 

Питання з їжею також вдалося вирішити. Ще вчора діаспора з Умані відправила своїм соратникам кошерні продуктові набори: вечеряли хасиди фаршированим перцем і шніцелем з курки з овочами, також їм привезли спеціальний хліб.

 

Фото: Сергей Комков, TUT.BY

 

Фото: Сергей Комков, TUT.BY

 

Для дітей паломників замість молочних продуктів, які вони не їдять, Червоний хрест привіз до табору овочеві і фруктові пюре, а також швидкорозчинні супи.
- Фрукти, до речі, не повинні бути нарізані, тільки цілі. А ще хасиди не їдять їжу, приготовлену в загальному казані, - дивуються з того, що дізналися, волонтери. Самі вони, зізнаються, за останню добу майже не спали.

 

Фото: Сергей Комков, TUT.BY

 

Фото: Сергей Комков, TUT.BY

 

Традиційні танці після молитви сьогодні вранці хасиди не  танцювали: мовляв, немає настрою.

 

 

 Учора ввечері приїжджав консул Ізраїлю з України, намагався умовити нас їхати назад. Тобто прямо говорять, що нічого у нас не вийде, - розповідає паломник на ім'я Рафаель. Він каже, що хасиди знали про закриті кордони, але люди, які організовували паломництво, пообіцяли, що перетнути український кордон можна без проблем, якщо їхати через Білорусь.

Він говорить про те, що будь-хто з тих, що тут знаходяться готовий віддати все, щоб опинитися зараз в Умані. Навіть, визнає, пробували дати українським прикордонникам хабара.

- Ми їм по дві-три тисячі доларів пропонували. З кожного! - відверто каже Рафаель і щиро дивується - Не взяли, уявляєте?

 

 

 

А водії автобусів тим часом все знімають на смартфони.

- Коли ще таке побачиш. Адже ми не знали, куди нас відправляють. Сказали: збирайся, бери паспорт і теплі речі, працювати будемо.

Приїхав - і очам не повірив, - розповідає один з працівників Гомельського автопарку № 6. Чоловік каже, що ніч не стулив очей. Аж надто неспокійними виявилися пасажири. А під ранок довелося ще брати участь разом з рятувальниками і в пошуку генератора.

- Чуємо, перестав гудіти. Ніде немає. А вони його туди подалі в ліс затягнули і там телефони свої заряджають. Цікаві, звичайно, люди.

 

 

 

 

 

Нагадаємо, 15 вересня сотні хасидів, які вирушили до України для святкування Рош га-Шана, незважаючи на обмеження через пандемію коронавірусу, заблокували білорусько-український кордон після того, як прикордонники не впустили їх на українську територію.

Кожного єврейського Нового року десятки тисяч хасидів здійснюють паломництво до Умані, де на єврейському кладовищі похований цадик Нахман (1772-1810 р.р.) - засновник Брацлавського (Бреславського) хасидизму.

Святкуючи Рош га-Шана, тисячі хасидів із різних верств цієї ультраортодоксальної релігійної течії, намагаються бути якнайближче до могили раббі Нахмана, бо вірять, що це принесе їм успіх і щастя.

Цього року святкування єврейського Нового року припадає на 18-20 вересня. Однак Україна - через погіршення епідеміологічної ситуації із коронавірусом - до 28 вересня заборонила в'їзд іноземцям та особам без громадянства. Винятки є лише для окремих категорій осіб.