Парламент Грузії на позачерговому засіданні в понеділок висловив довіру уряду на чолі з Іраклієм Гарібашвілі. 23 лютого стало відомо, що главу опозиційної партії "Єдиний національний рух" Ніка Мелія затримано.

 

Це партія, неформальним лідером якої є експрезидент Грузії Міхеїл Саакашвілі.

Зранку 23 лютого силовики зайшли до офісу політсили. Прихильники "ЄНР" намагалися чинити опір, але затриманню очільника партії це не завадило, розповідає ВВС.

Як повідомляє видання "Грузія Онлайн", його посадили в автівку і відвезли в невідомому напрямку.

Хатія Деканоїдзе поширила інформацію, що з офісу партії також забрали обладнання, зокрема сервери. А також знищили архіви і документи.

У поліції заявили, що застосована ними сила була пропорційною спротиву, який їм чинили.

 

Посол Великої Британії Марк Клейтон заявив, що шокований побаченим.

"Я шокований тим, що сталося сьогодні зранку у штабі ЄНР. Насилля та хаос у Тбілісі - останнє, що зараз потрібно Грузії. Наполегливо закликаю усі сторони діяти стримано зараз і надалі", - написав він у твіттері.

 

Місцеве МВС пояснило, що, затримавши Мелію, правоохоронці виконали рішення суду про його арешт від 17 лютого.

18 лютого, після оголошення вердикту, прем'єр-міністр Грузії Георгій Гахарія оголосив, що йде у відставку.

За його словами, Мелія ніколи особливо не поважав грузинське законодавство, закликав громадян штурмувати парламент 20 червня 2019 року і був одним з організаторів "вторгнення в парламент".

"Попри це моя тверда позиція полягає у тому, що стосовно однієї людини неприпустимо виконувати законний, визначений правосуддям захід, якщо це створює ризик здоров'ю, життю наших громадян, або створює можливість для політичної ескалації в країні", - заявив Гахарія.

 

Міхеїл Саакашвілі, який називає "Єдиний національний рух" "своєю партією", заявляв у Facebook, що рішення грузинського прем'єра про відставку є "вимушеним": "Прем'єр-міністр Грузії був змушений піти у відставку після протесту об'єднаної опозиції, в якій лідирує моя партія".

Він казав, що люди не дадуть затримати опозиціонера.

"В офісі нашої партії зібралися тисячі людей, сповнені рішучості не дозволити спецназу та репресійній владі Грузії захопити лідера", - написав 18 лютого пан Саакашвілі, який в Україні очолює виконавчий комітет Ради реформ президента.

Грузія позбавила Саакашвілі громадянства і в країні чинні кілька вироків щодо нього. Він обіцяв повернутись на батьківщину, якщо його партія виграє парламентські вибори.

Після відставки прем'єра у МВС Грузії заявили, що відомство відкладає пов'язані зі справою Мелія заплановані заходи, - імовірно, йдеться про виконання рішення суду.

Напередодні суддя тбіліського міського суду Ніно Чахнашвілі погодилася із вимогою прокуратури і ухвалила рішення про попереднє ув'язнення Мелія.

 

Лідера опозиції звинувачують у керівництві та участі у групових насильницьких діях 20 червня 2019 року під час акції протесту в центрі Тбілісі, яка відбулася після візиту російського депутата Сергія Гаврилова до Грузії.

 

Акції протесту 20 червня 2019 року у Тбілісі переросли у сутички з поліцією

Акції протесту 20 червня 2019 року у Тбілісі переросли у сутички з поліцією

 

Тоді тисячі людей зібралися біля будівлі законодавчого органу, аби показати обурення тим, що на засіданні Міжпарламентської асамблеї православ'я депутат російської Держдуми Сергій Гаврилов розмістився у кріслі спікера.

 

Арешт опозиціонера загрожує початком нової хвилі протестів у Грузії.