Представники основних фракцій Європарламенту запропонували проєкт резолюції щодо Білорусі, який буде розглянутий сьогодні,10 червня. Резолюція є лише рекомендацією для керівництва Європейського Союзу, пише "Свабода".

 

Крім усього іншого, проект містить такі пункти:

Інцидент із примусовою посадкою літака Ryanair в Білорусі називають "жахливим актом", що порушує міжнародне право, і "актом державного тероризму".

Закликають до негайного та безумовного звільнення Романа Протасевича та Софії Сапеги, а також інших журналістів та політичних в'язнів у Білорусі.

Закликають провести розслідування інциденту, включаючи можливу роль Росії у "терористичних актах, скоєних білоруським режимом". У той же час до будь-якого громадянина Росії, який прямо чи опосередковано брав участь у цьому, слід застосовувати санкції ЄС.

Підтверджують невизнання Олександра Лукашенка і називають його режим "нелігитимним, незаконним і злочинним".

Вимагають негайного припинення насильства та репресій - зокрема, незаконних затримань, катувань та кримінального переслідування цивільних осіб, "які змусили понад 14 000 білорусів покинути країну після вкрадених президентських виборів у серпні 2020 року".

Засуджують переслідування незалежних ЗМІ та журналістів та підкреслюють право білоруського народу на безперешкодний доступ до інформації

Засуджують репресії проти представників польської меншини та ворожі дії проти польськомовної освіти в Білорусі.

Долучаються до заклику запросити представників Світлани Тихановської, Координаційної ради та Національної антикризової адміністрації на саміт G7 та саміт Східного партнерства, а також створити групи, присвячені Білорусі, у парламентах усіх країн ЄС.

Закликають керівництво ЄС якнайшвидше прийняти четвертий пакет санкцій проти винних у фальсифікаціях та репресіях на виборах та розпочати роботу над наступним пакетом санкцій.

Закликають поширити санкції на осіб, відповідальних за інцидент із літаком Ryanair, а також на тих, хто працює на пропаганду, дезінформацію та висловлювання ненависті режиму, зокрема Марата Маркова, розмова якого з ув'язненим Раманом Протасевичем була показана в ефірі державного каналу ОНТ.

Закликають керівництво та всі країни ЄС відмовитися від будь-якої фінансової підтримки режиму і, отже, відмовити в будь-яких нових кредитних лініях білоруським банкам і припинити будь-які інвестиції в проекти в Білорусі.

Закликають розглянути можливість тимчасового відключення Білорусі від платіжної системи SWIFT.

Закликають припинити діяльність білоруських федерацій у міжнародних спортивних організаціях та спортивних заходах, включаючи чемпіонати Європи, чемпіонати світу та Олімпійські ігри в Токіо.

УЄФА закликають забрати права на трансляцію чемпіонату Європи з футболу на Білоруській державній телерадіокомпанії та безкоштовно передати їх телеканалу "Белсат".

Також закликають до припинення фінансової співпраці з білоруським урядом, до утримання бізнесу від інвестицій, до санкцій проти нафтопереробної та калійної промисловості. Необхідно зупинити контрабанду цигарок із Білорусі.