У Литві в цьому році затримано більше 400 нелегальних мігрантів, повідомили в п'ятницю прикордонники.

За даними литовських прикордонників, в цьому році з Білорусі до Литви пробралися 405 нелегальних мігранта (в 5 разів більше, ніж за весь 2020 рік). В основному це громадяни Іраку. Міністр внутрішніх справ Агне Білотайте сказала, що зростання нелегальних мігрантів - це свідома політика режиму проти Литви. За її словами, це початок гібридної війни, пише Delfi.

 

В кінці травня Лукашенко заявив, що більше не буде зупиняти нелегальних мігрантів на кордоні з Литвою.

Глава Служби охорони державного кордону (СОДК) Рустам Люба сказав, що в Мінську може бути близько 1500 нелегальних мігрантів, які хочуть потрапити в ЄС.

"Я думаю, це спроба показати свою позицію не тільки Литві, але і ЄС, може, так намагаються домогтися діалогу", - сказала Білотайте.

За словами міністра, поки ситуація знаходиться під контролем, але якщо буде потрібно на допомогу закличуть армію. Білотайте сказала, що допомогти в боротьбі з нелегальною міграцією може  паркан на кордоні і системи спостереження.

Експерт з міграції Аудру Сіпавічене не виключає, що проблема нелегальної міграції може стати більш масовою. "Ця загроза або, може бути, навіть шантаж, - не нове явище. І Туреччина цим користувалася, і Лівія, і Албанія. Неясно, як далеко готовий зайти Лукашенко. Якщо їх ще якось підтримає Росія, то тоді дійсно наплив буде дуже великим, адже в Росії і Білорусі дуже багато нелегальних мігрантів. Якщо раніше Білорусь стежила, щоб вони не переходили кордон, то тепер цього не робить ", - сказала Сіпавічене.

"Добре, що в Білорусі немає таборів для біженців, звідки їх могли б випустити. Тому найближчим часом їх не буде багато, але в майбутньому можливо", - сказала вона.

За її словами, Литва повинна показати що може впоратися з шантажем і тут найкращий засіб  боротьби - депортація мігрантів.

"Найкраща превенція - депортація. Тоді мігранти будуть знати, що ця країна не годиться, і будуть вибирати іншу, якщо звичайно вони самі сюди їдуть, а не з чиєїсь подачі. Якщо з'ясовується, що комусь не годиться притулок, то пропонується добровільна депортація ", - сказала Сіпавічене.

За словами міністра Білотайте, Литва не може просто так повернути цих людей, слід виконувати відповідні процедури, крім того, деякі мігранти використовують Литву для транзиту, а з неї їдуть далі: "Всі ці процедури не такі легкі, ми не можемо просто взяти і повернути, все виглядає так: у людей зазвичай немає документів, треба з'ясувати їх особистість, якщо вони просять притулку, тут підключаються інші процедури...".