Нинішні санкції  можуть стати поштовхом до запуску складних контрольованих процесів, які сприятимуть ерозії білоруської соціальної моделі.

 

Коротко аналізує "Свабода"

Санкції, введені ЄС та США, є безпрецедентними, набагато жорсткішими, ніж усі попередні.

Ці санкції ввів сам Лукашенко, а не опозиція.

Сукупний соціально-політичний, психологічний ефект санкцій надзвичайно важливий.

У політизованій атмосфері будь-яка нова проблема спричинить додатковий негатив щодо уряду.

 

ЄС та США вводять нові, жорсткіші економічні санкції проти білоруської влади. Якщо раніше дії Заходу щодо покарання офіційного Мінська були більш символічними, частково полягали у візових та фінансових обмеженнях для деяких чиновників, то зараз вони більше орієнтовані на економіку.

Раніше санкції застосовувались до окремих підприємств чи бізнесу. Тепер по-іншому. Оголошено, що на саміті ЄС 24-25 червня будуть прийняті галузеві санкції. США, Канада та Великобританія також планують вжити подібних заходів. Іншими словами, ці санкції вражають цілі сектори економіки (переробка нафти, видобуток калію, банківський сектор). Під час попередніх криз між офіційним Мінськом та Заходом такого не було. У цьому сенсі нинішні санкції є безпрецедентними.


Білоруська влада «допомогла». Рішення Лукашенко посадити літак разом з Раманом Протасевичем зламало запорний кран. Верховний представник ЄС у закордонних справах і політиці безпеки Джузеппе Борель сказав: "У випадку Білорусі, якби літак не був викрадений, ми б не обговорювали економічні санкції. Ця подія викликала відповідь ".

Зараз білоруське питання перетворилося із суто гуманітарного (порушення прав людини владою) на проблему міжнародної безпеки, зокрема безпеки польотів. Провідні світові держави дійшли висновку, що якщо "порушник конвенції" не буде покараний зараз, подібні випадки можуть трапитися в майбутньому. Таким чином, сам Лукашенко ввів жорсткі санкції. Те, чого опозиція безуспішно намагалася досягти, офіційний Мінськ дуже успішно реалізував. Звичайно, четвертий пакет санкцій готувався через історію з літаком, але їх безпрецедентний масштаб спровокував Лукашенко.

 

Білоруська влада запевняє, що Білорусь виживе. Прем'єр-міністр Раман Головченко прогнозував, що втрати країни від санкцій становитимуть не більше 2,9% ВВП. Що, до речі, досить багато.

Що влада збирається робити у відповідь на санкції? Перш за все, запровадити контрсанкції проти ЄС та США. 

І, звичайно, традиційна реакція білоруської влади на нові санкції - це черговий виток погрому громадянського суспільства. Як і обіцяв не так давно Володимир Макей.

Більша кількість органів влади має намір переорієнтуватися на нові ринки. Однак усі ринки вже давно розділені, і вільних ніш ніде немає. Їх потрібно завоювати.

І влада сподівається на допомогу Росії. Тим більше, що російські чиновники обіцяли таку допомогу. Як сказав Головченко, ми будемо використовувати нові технології з Росії та Китаю.

 Нинішні санкції можуть стати поштовхом до запуску складних контрольованих процесів, які сприятимуть ерозії білоруської соціальної моделі. У політизованій атмосфері будь-яка нова проблема спричинить додатковий негатив щодо уряду. У міру збільшення соціально-економічних труднощів той факт, що Лукашенко є джерелом усіх проблем, токсичною фігурою, стане ще більш очевидним. І в очах людей, не заангажованих політично і навіть його прихильників. Але як і коли вони "вистрілять", сьогодні сказати ніхто не може.

 

Нагадаємо, Рада ЄС на своєму засіданні 21 червня ухвалила четвертий пакет санкцій щодо Білорусі.  Список осіб, підприємств і компаній опублікують пізніше цього ж дня, після чого обмеження одразу наберуть чинності.

За словами Борреля, міністри також обговорять економічні санкції щодо Білорусі. Результати цієї дискусії представлять Європейській Раді, тобто саміту ЄС, який відбудеться 24-25 червня у Брюсселі. Лише після обговорення заходів главами держав і урядів їх затвердить Рада Євросоюзу.