КМІС опублікував результати всеукраїнського опитування громадської думки. Це друга хвиля дослідження, перша була проведена в кінці червня. Згідно з результатами опитування до парламенту потрапляє 5 партій. Найбільшу підтримку стабільно має «Слуга народу», за неї готові проголосувати 20,2% опитаних. У порівнянні з червнем її результат майже не змінився. СН і Зеленський продовжують формувати порядок денний. Тож новий політичний сезон вони розпочнуть з лідерських позицій, а далі ситуація буде визначатись політичними подіями осені, зокрема результатами візиту Зеленського в США, розв'язанням питання тарифів, діями в контексті четвертої хвилі коронавірусу, формуванням бюджету, голосуваннями за антиолігархічні та податкові ініціативи тощо.

 

Зміна в трійці лідерів

Другу сходинку, згідно з дослідженням, посідає ОПЗЖ з результатом в 18,3%, хоча всі інші опитування показують значно меншу підтримку цієї політичної сили, й навіть фіксують падіння її рейтингу. Але відповідно до результатів дослідження КМІСу ОПЗЖ наростило підтримку з 16,9% до 18,3%. ОПЗЖ наразі явно не демонструє нічого, що могло б покращити їх рейтинг, також немає стрімкого розчарування владою, що теж могло б дати їм позитивної динаміки, тому такі результати дещо дивують.

Цікава ротація відбулась в межах третьої сходинки, тут «Батьківщина» випередила «ЄС», яка втратила майже 1% в підтримці й в партійному заліку стала четвертою. Натомість «Батьківщина» отримала приріст у понад 1%. Наразі за цю політичну силу готові проголосувати 16% опитаних.

Приріст «Батьківщини» можна пояснити активністю й харизматичністю Тимошенко, яка робіть акцент на питаннях, які мають значний відгук в українському суспільстві, наприклад тарифи, бідність, земельне питання. На відміну від ОПЗЖ та ЄС, які наразі фактично перебувають у стані оборони (перші - через справу Медведчука, розслідування щодо Козака, а наразі й справу щодо бойовиків Киви, а другі - у зв'язку з розслідування корупції в оборонці, справою Чауса, зв'язків Порошенка та Медведчука тощо) у «Батьківщини» таких проблем немає і вони формують свій порядок денний без потреби у виробленні захисту від різного роду скандалів.

 

Стабільна нестабільність

Також до парламенту, згідно з дослідженням КМІС, потрапляє «Сила і честь», за яку готові проголосувати 6,3% опитаних, але динаміка підтримки цієї партії негативна, адже у порівнянні з червнем вони втратили майже 1% підтримки. Не дотягує до подолання прохідного бар'єра «Українська стратегія Гройсмана», наразі за цю партію проголосувало б 4,7%, що дещо менше, ніж було в червні. У зоні непрохідних партій теж є певна динаміка, так втрачає підтримку «Радикальна партія» (майже 2%), а також «Партія Шарія» (1,5%), натомість дещо зросла підтримка Свободи (з 2,2% до 3,6%) та УДАРу (з 1,6% до 2,8%). Загалом підтримка цих партій є доволі нестабільною.

Значна кількість опитаних або не визначилися - 19,4%, або не брали б участі в голосуванні - 15%. Тож боротьба за цей електорат і буде багато в чому визначати подальшу динаміку рейтингу політичних сил і їх успіх або неуспіх на виборах.

 

Нові вибори, бідність та війна

Питання підтримки необхідності проведення дострокових виборів фактично розколює суспільство. 46% не підтримують проведення дострокових президентських виборів, 43,2% - підтримують. 48,7% підтримують проведення дострокових парламентських виборів, а 38,3% - не підтримують. Загалом говорити про дочасні вибори поки немає підстав.

Якщо говорити про суспільні настрої населення, то з 64% у червні до 68,7% стало більше українців, які вважають, що справи в країні йдуть у неправильному напрямку (у правильному - 16,1% зараз проти 20% у червні). Війна на Донбасі, корупція, безробіття і комунальні тарифи є топ-проблемами для України. У питанні бідності ситуація майже не змінилась у порівнянні з липнем 2019 року. 14,1% респондентів зараховують себе до найбіднішої категорії - тих, кому не вистачає навіть на їжу. 43,1% респондентів стверджують, що їхній родині вистачає грошей лише на їжу, 32,8% - на їжу та одяг та можуть дещо відкладати, але не можуть купити такі речі, як телевізор або холодильник. До тих, хто має високий достаток, себе зараховують 7,7% респондентів.

 

Загалом, як то кажуть, курчат по осені рахують, то ж саме в цей час буде краще видно тренди суспільно-політичних настроїв українців.

 

Ігор Петренко