Здатність ісламістів відновити міжнародний рух у Кабулі вважається вирішальною для дипломатичних відносин країни. 

Повідомляє французський часопис lemonde


Режим руху "Талібан" зміцнив свою владу в країні після відходу американців в кінці серпня, після двадцятирічної війни, яка розпочалась після атак 11 вересня 2001 р. Катар застеріг у вівторок, 14 вересня, що він не нестиме ніякої "відповідальності" за експлуатацію аеропорту в столиці Афганістану без "чіткої" угоди, укладеної, зокрема з талібами, щодо діяльності останніх.

 

"Ми повинні бути впевнені, що все дуже чітко, інакше (...) ми не зможемо взяти на себе відповідальність в аеропорту" , - заявив глава катарської дипломатії Мохаммед бен Абдеррахман Аль Тані. "Поки що статус [експлуатації аеропорту Дохою] ще обговорюється, тому що нам потрібна угода, зрозуміла для всіх сторін", - сказав він.

Ця угода дасть змогу визначити, "хто буде відповідати за технічний аспект, хто візьме на себе відповідальність за аспекти безпеки" , додав міністр. 

"Можливість співпраці існує з іншими країнами, якщо це необхідно, але наразі це обговорення відбувається лише між нами, Туреччиною та талібами" , - підкреслив він. 

 

Катар допоміг талібам відновити аеропорт Кабула. Літак, що здійснював перший міжнародний некомерційний рейс евакуації пасажирів, вилетів 9 вересня з Кабула в Доху, а потім наступного дня. Літаки Qatar Airways також здійснювали гуманітарні рейси до Кабула. У понеділок літак, який здійснив перший комерційний рейс сів в аеропорту Кабула рейсом з Ісламабаду.

 

Наприкінці серпня аеропорт Кабула став місцем сцен хаосу з тисячами афганців, які відчайдушно намагалися сісти на  авіаліфт, організований кількома країнами . 

Загалом евакуйовано понад 123 000 осіб, переважно афганців. Багато з них потрапили до країн Перської затоки, включаючи Катар, який став ключовим гравцем в афганській кризі, взявши на себе роль впливового посередника після того, як протягом багатьох років проводив переговори між талібами та США.

 

У неділю Аль Тані був першим високопоставленим іноземним чиновником, який зустрівся з новим урядом Талібану. У понеділок він закликав до "національного примирення" як "запобіжного клапана" для стабільності Афганістану.