Після заяви Путіна про готовність збільшити експорт газу в Європу ціни на "блакитне паливо" обвалилися. Але світова преса не зітхнула з полегшенням, розповідає ВВС.

"Москва все перетворює на зброю"

"Заява Путіна про те, що він підвищить експорт, - ще одна спроба утвердитися як енергетичному царю, а "Північний потік-2" залишить європейців залежними від примх Москви та цін, які вона виставляє", - пише британська The Telegraph у редакційній статті.

Росію звинувачують у затримці експорту газу до Європи, аби змусити німецький регулятор запустити "Північний потік-2", нагадує видання.

"Якщо це правда, чому це всіх має дивувати? Росія і раніше маніпулювала з поставками до інших країн заради політичних цілей", - пише The Telegraph.

"Москва не бачить торгівлю за принципом вільного ринку, тобто як обмін, що збагачує обидві сторони. Вона все перетворює на зброю".

Новий німецький уряд має передумати щодо "Північного потку-2", однак, намагаючись у розпачі вирішити свої економічні труднощі, йому може бракувати для цього політичного капіталу, додає газета.

"Це зловісний сигнал про те, що трапляється, коли залишаєш себе вразливим перед Москвою".

Коли йдеться про стримування Росії, європейські політики мають прокинутися, поки не пізно, закликає видання.

"Континент уже залежав від Москви на 43% імпорту газу минулого року, залишаючи себе таким чином небезпечно вразливими до шантажу. Є ознаки того, що це вже відбувається у Німеччині".

 

Британська The Times у редакційній статті прямо звинувачує Путіна у шантажі Європи шляхом обмеження поставок газу.

"Стає очевидно, що вину за нестачу газу в Європі можна переважно покласти на Владіміра Путіна. Російський лідер зухвало пов'язував підвищення поставок російського газу, який державна компанія "Газпром" може легко дати, зі схваленням новоспеченого "Північного потоку-2" німецькими та європейськими регуляторами", - пише газета.

"Готовність Путіна таким чином використовувати енергію для шантажу Європи підкреслює божевільність рішення Німеччини дати дозвіл на завершення "Північного потоку-2"."

Мало хто може передбачити короткострокові коливання цін на газ, однак багато експертів вважає, що вони залишаться суттєво більшими за норму ще багато місяців, пише газета в іншій статті.

Навіть якщо зима буде теплою, для того щоб запаси газу повернулися до нормального рівня, знадобиться кілька місяців. Тож ціни можуть залишитися вище норми до 2023 року, кажуть аналітики HSBC.