Отже у перший день весни, як розповідає Українська Кліо, прийшли у Світ Божий видатний митець, чарівна жінка та був заснований перший в світі національний парк.

 

205 років тому у селищі Желязна Воля поблизу Варшави народився Фредерік Шопен. Нині на честь видатного польського композитора у його родовому маєтку щонеділі влаштовують музичні вечори, які з весни до пізньої осені збирають піаністів-віртуозів з усього світу.
Музичний талант Фредеріка проявився рано. У семирічному віці Шопен не лише практикується у виконавчій майстерності, але й привертає увагу преси своїми талантами композитора. Невдовзі юний Фредерік вже улюбленець світських салонів - спочатку Варшави та Відню, а згодом Парижу.

Chopin

Саме в Парижі до нього приходить світова слава. На концертах він переважно виконує свої власні твори: концерти для фортепіано з оркестром, мазурки, етюди, ноктюрни. Німецький композитор і критик Роберт Шуман з захопленням відгукується про творчість Шопена: "Шапки геть, панове, перед вами геній".

 

Тут же, в Парижі, Фредерік Шопен зустрічає кохання - він знайомиться з баронесою Авророю Дюдеван, епатажною письменницею, більш відомою під псевдонімом Жорж Санд. Їх союз тривав вісім років, практично до самої смерті композитора.

ChopinSandDelacroix

Від самого народження Шопен був хворобливим і часто нездужав. Після загострення хвороби та остаточного розриву стосунків з Жорж Санд композитор впадає в чорну меланхолію, припиняє концерти. Востаннє він вийшов на сцену 16 листопада 1848 року. Того року Шопен гастролював у Великобританії, де з великим успіхом виступав перед королевою Вікторією, давав концерти в Глазго та Единбурзі. З Лондона він повертається до Парижу. Передчуваючи близьку смерть та усвідомлюючи нездійсненність мрії про поховання на батьківщині, він складає заповіт. Композитор воліє якщо не тіло, то бодай серце своє повернути додому. Ховаючи скриньку в збіжках сукні, рідна сестра перевозить дорогоцінний вантаж через кордон Російської імперії, виконавши останню волю Шопена.

Chopin mon in Warsow

Через кілька років серце композитора знайде свій останній прихисток у базиліці Святого Хреста у Варшаві. 1880 року храм прикрасив мармуровий пам'ятник Шопену. Його автором став львівський скульптор Леонард Марконі. Здавалося, син Польщі нарешті спочине з миром під написом "Серце моє там, де моя Батьківщина". Проте у ІІ Світову війну, під час Варшавського повстання, базиліка зазнала суттєвих руйнувань і колону, до якої вмурували урну з серцем Шопена, було розбито. Скринька потрапила в руки нацистів. Полякам довелось докласти значних зусиль, щоб остаточно не втратити реліквію. Лише в 1945 скринька повернулась до костелу, де відтоді зберігалася прихованою від людських очей майже 70 років.

Єдиним джерелом відомостей про те, який вигляд мала реліквія, весь цей час лишався опис одного зі свідків тих подій. Згідно спогадів Броніслава Едварда Сидова серце було уміщено у дві скриньки, зовнішню - з темного дуба і внутрішню - з червоного дерева. Віко внутрішньої скриньки прикрашала срібна пластина з зображенням серця та датами народження та смерті Шопена. В середині другої скриньки зберігалося у кришталевому сосуді заспиртоване серце.

Chopin heart

Тим часом серед медиків тривали суперечки щодо причин смерті композитора. Діагноз, що його зберегли для наступних поколінь прижиттєві записи, твердив, що славетний композитор страждав від туберкульозу. Проте симптоми хвороби Шопена, описані його сучасниками, викликали постійні дискусії. Різні дослідники неодноразово зверталися до польських урядників з проханням провести ексгумацію, але поляки були непохитні - геніальний композитор помер від туги за батьківщиною і має право на спокій. Компромісу вдалося досягти лише торік, коли вперше за 70 років реліквію було вийнято з колони костелу Святого Хреста і оглянуто фахівцями. Їх завданням було переконатися у герметичності ємності та доброму стані збереження серця, яке, проте, так і не дозволили дослідити. Під час огляду було зроблено сотні фото, які не оприлюднювались. Серце повернули до колони, повідомивши, що наступний огляд відбудеться через 50 років. Пам'ять Фредеріка Шопена надзвичайно шанують у Польщі. На його честь засновано музичний конкурс та премію "Фредерік".

Шанують геніального сина Польщі і в Україні. З нагоди 200-річчя від дня народження композитора у Києві на його честь було відкрито оригінальний пам'ятник.

Chopin mon in Kyiv

Мозаїчний білий рояль, що встановлений на вулиці Богдана Хмельницького, є інтерактивним: коли поруч проходять люди, починає лунати тиха музика Шопена.


Сьогодні свій день народження відзначає ще одна непересічна особистість - президент Литви Даля Грибаускайте.

Dalja

У 2008 році пані Даля в Литві була визнана жінкою року, а в січні 2015, за послідовне і непохитне відстоювання інтересів України на самому високому міжнародному рівні, - людиною року в Україні.

 

Також 1 березня вважають днем народження такого важливого для збереження навколишнього середовища винаходу, як національні парки - заповідні території, що охороняються законом та мають загальнонаціональне значення.

park 2

У цей день в 1872 році рішенням Конгресу США в Єлоустоуні було засновано перший у світі національний парк. Нині їх лік у світі йде на сотні. В Україні цей статус має понад 40 заповідних територій.

 

А ще сьогодні перший день весни і міжнародний день котів.

Cat day

Не забудьте відсвяткувати і пригостити якогось, хай навіть малознайомого кота чимось смачненьким.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів