Мир вам! Шолом Алейхем! Цей заклик - традиційне вітання на їдіш і псевдонім, на який перетворив своє ім'я Шолом Рабінович. Класик єврейської їдишомовної літератури народився 2 березня 1859 року в Переяславі, повітовому містечку Полтавської губернії, у доволі заможній хасидській родині Нохума Рабиновича. Невдовзі сім'я перебралася до Воронькова Переяславського повіту, де й минула найщасливіша пора дитинства маленького Шльоми. Коли справи Нохума Рабиновича погіршились, він повернувся до Переяслава, ставши утримувачем далеко не найкращого в місті заїзду. Саме тут майбутній письменник відзначив своє 13-тиріччя - Бар-міцву та пізнав невдовзі велике горе - втрату матері, яку забрала епідемія холери.

 

Alejihem

Попри складні життєві обставини майбутній письменник наполегливо вчився - спочатку в традиційній школі-хедері, а згодом одним з перших серед місцевих мешканців-євреїв вступив й успішно закінчив Переяславське повітове училище, ставши його стипендіатом. Після завершення студій Шолом Алейхем у пошуках місця приватного вчителя полишив рідне місто, яке натомість назавжди оселилося в його спогадах та літературних творах.
Тож не дивно, що на сторінках автобіографічного роману "З ярмарку" (за визнанням самого письменника - "творінні моїх творінь, книзі книг, пісні пісень душі моєї"), написаному вже на схилі літ, повітове містечко займає таке важливе місце.
Перші дитячі враження від знайомства з Переяславом Шолом Алейхем описує у властивій йому манері: "він виявився сповненим сяйва й блиску в очах вороньківських хлопчиків - містечкових дітлахів, які приходили в захват від кожної дрібниці. Вони ще в житті не бачили таких широких і довгих вулиць з дерев'яними "пішоходами" (тротуарами) з обох боків; і щоб будинки мали бляшані покрівлі, і щоб на вікнах із-зовні були віконниці, пофарбовані в зелений, синій та червоний кольори, і щоб лабази були кам'яницями і мали залізні двері. Ну а базар, церкви, синагоги та молитовні, не будь пом'януті поряд, і навіть люди - все це таке величне, прекрасне і святкове! Ні, Піня не перебільшував, коли розповідав про дива великого міста. Ноги наче на коліщатках ковзали дерев'яними "пішоходами", коли діти йшли з батьком знайомитись з родичами та вітати їх. Лише повага до батька стримувала їх від того, щоб зупинятись на кожному кроці в захопленні від див, що відкривалися їх очам".
Як відомо, світ вузький, і сумні життєві обставини - хвороба і смерть матері письменника під час епідемії холери у Переяславі познайомили його з ветераном лікарської справи в місті, близьким другом Тараса Шевченка Андрієм Козачковським - "найкращим лікарем в місті. Це був здоровань з багровим обличчам. Він такий здоровий, - казали про лікаря знаючі люди, - що й помре на ногах".
Можливо, саме від Козачківського Шолом Алейхем вперше довідався про творчість Шевченка. Згодом він писав якою важливою була для нього поезія Шевченка і як не просто в ті часи давалася ця наука: "Коли я писав мої вірші я ... шукав "Кобзаря", цю пісню пісень Шевченка... Я ладен був віддати що завгодно і скільки завгодно..."
В переяславський період життя Шолом Алейхему постійно доводилося допомагати батькові в найрізноманітніших роботах, яких потребував заїзд, що був головним годувальником великої родини Нохума Рабиновича і який водночас став основним постачальником образів героїв майбутніх творів.
Перші з них були написані тут же, у Переяславі, і дуже смішили батька. Після від'їзду Шолом Алейхема з містечка місце першого слухача щойно написаних творів заступила Ольга Лоєва - спочатку учениця, а невдовзі - дружина письменника.
Молода родина оселяється в Києві (письменник називав його в своїх творах Єгупцем), але після організованих російськими чорносотенцями погромів переїздить до Львова. Тут Шолом Алейхем з великим успіхом виступав на вечорах з читанням своїх оповідань та монологів. У січні 1906 року він писав своєму другові: "Я читаю свої твори, маленькі ескізи, казки про Касрилівку, Мазепівку, Бердичів і тому подібне, публіка вмирає від сміху..."
Невдовзі письменник здійснює свою першу подорож до США, а у 1907 році - до Женеви, де була видана перша частина повісті "Хлопчик Мотл". З 1908 року письменник багато подорожує світом - живе у Німеччині, Швейцарії, Австрії, Італії, Данії. У 1915 році Шолом-Алейхем повертається до Америки та оселяється в Нью-Йорку.
Перше зібрання творів Шолом-Алейхема у чотирьох томах вийшло в світ у 1903 році. Це було не простою справою, адже публікувалися твори в багатьох виданнях різних країн світу. 3 нагоди 25-річного ювілею літературної діяльності ювілейний комітет викупив права на видання його творів у приватних видавців і передав їх автору.
Проте заможною людиною Шолом Алейхем так і не став. Туберкульоз підірвав здоров'я письменника. В розпал І Світової війни він відійшов у кращі світи, в бідності і тузі за батьківщиною. Останні слова, які він сказав, вже впадаючи в агонію: "Заберіть мене додому, поховайте мене на київському цвинтарі".
Цей заповіт так і не було виконано - після трьох днів прощання велична поховальна процесія пройшла вулицями Нью-Йорка, більше 15 тисяч людей прийшли попрощаться з тим, хто сміявся та бажав миру.

У 1997 в Києві було відкрито пам'ятник письменникові.

Alejihem mem

Нині у Києві та Переяславі працюють меморіальні музеї, у 2009 році постановою Кабінету Міністрів України засновано премію імені Шолом Алейхема - саме сьогодні оголосять цьогорічних лауреатів. Можливо колись хтось з них чи якийсь інший шанувальник творчості видатного письменника ініціює переклад та видання повного зібрання творів Шолом Алейхема українською мовою. Наразі з творчістю Шолом Алейхема можна ознайомитися в оригіналі - на їдіш, російською (нове двомовне чотиритомне видання презентували в Києві в 2013 році), в перекладах на ряд інших мов, а ось більшість публікацій українською і понині припадає на 20-30 роки ХХ століття і вони давно стали бібліографічною рідкістю.

 

2 березня визначний день не лише для літератури, але й для авіації.

 

В 1949 році в цей день успішно завершився перший безпосадковий переліт навколо земної кулі. Завершення ІІ Світової війни дозволило авіаконструкторам нарешті звернути увагу не лише на бойові якості літаків. Відродилися мрії про небачені доти рекорди. Втіленням однієї з цих мрій мав стати переліт навколо земної кулі без технічних приземлень на дозаправку.

B-50

Наприкінці лютого 1946 року серійний бомбардувальник Боїнг Б-50 поіменований Лакі Леді-2 під командуванням Джеймса Галлагера здійнявся в небо з аеродрому в Техасі. Літаюча фортеця, як Б-50 охрестили в роки війни, мала на борту 14 осіб. Загальний маршрут перельоту склав понад 37 тисяч кілометрів, потребував 4 повітряних дозаправок і тривав понад 94 години.


Мине двадцять років і 2 березня 1969 року відбудеться перший політ надзвукового пасажирського літака - легендарного Конкорду.

concorde_01

В цьому році обидві легендарні події можуть отримати цікаве продовження: на 2015 рік запланований перший безпосадковий навколоземний політ літака на сонячних батареях. У свій перший політ у 2015 році вирушить і новий надзвуковий пасажирський літак Аерон, який, у випадку успіху, стане новим єдиним надзвуковий пасажирським літаком у світі, адже подібні пасажирські перевезення стали не можливими після зняття Конкордів з експлуатації у 2003 році.

 

Також 2 березня:
1824 (за iншими даними 1823) - народився Костянтин Ушинський, український педагог, основоположник наукової педагогіки. Помер у Києвi 03.01.1871.

Ushin 1

1931 - народився Михайло Горбачов, перший і останній президент СРСР.

Gorbi

1943 - сталася Корюківська трагедія: масове вбивство 6700 жителів села Корюківка (нині місто в Чернігівській області України), здійснене 1-2 березня 1943 року загонами угорської військової жандармерії.

eae4b60-korukivka

Це найбільше масове вбивство мирного населення, вчинене у роки ІІ Світової війни.

 

Світлана Мормель

Олекса Янів