Сьогодні свій день народження святкує Національна парламентська бібліотека України. Її історія розпочалася 3 березня 1866 року, коли було створено Київську публічну бібліотеку. Серед її засновників відомі громадські діячі, представники київського дворянства та купецтва:

 

220px-Alexey_Alexandrovich_Bobrinskiy2

граф Олексій Бобринський,

 

200px-Барщевський_Василь_Гаврилович

видавець та письменник Василь Барщевський,

 

galagan

відомий меценат Григорій Галаган.

Основою фонду стали приватна книгозбірня Барщевського та пожертви киян. На момент відкриття фонд бібліотеки налічував понад 500 томів та 43 комплекти періодичних видань.
Ледь не півстоліття бібліотека не мала свого приміщення. Лише у 1911 році на кошти, зібрані містянами через окрему облігаційну позику, для бібліотеки було зведено окрему, спеціалізовану будівлю.

 

librery

Розташований на Європейській площі будинок Парламентської бібліотеки є пам'яткою архітектури і найдавнішою київською спорудою, що була збудована саме як бібліотека за вимогами того часу.

До ХІХ століття бібліотеки у більшості своїй засновувалися при університетах чи інших наукових центрах. Найбільша бібліотека давнього світу - Александрійська - була заснована при Мусейоні (або ж Музеї) - оселі Муз.
Мусейон був культовим місцем, але поклонялися музам цілком практично - науковими студіями та дослідженнями. Окрім бібліотеки до Александрійського мусейону входили вища школа, астрономічна обсерваторія, анатомічний театр і низка інших наукових установ. Скарби Александрійської бібліотеки досі лишаються одними з найбільш легендарних артефактів давнини - попри те, що вони вважаються остаточно втраченими ще у 8 столітті їх і досі шукають. Вважається, що у Александрійській бібліотеці зберігалося від 50 до 700 тисяч сувоїв. На імовірному місці розташування Мусейону у 2002 році було відновлено бібліотеку. Нині вона відома як Бібліотека Александріна.

У 1988 році за ініціативою Александрійського університету була придбана земельна ділянка і тодішній президент ЮНЕСКО заклав символічний перший камінь нової споруди.

 

biblioteka_aleksandrina_v_egipte

Нині фондосховища бібліотеки розраховані на вісім мільйонів книг, а колекція збирається по всьому світу. В приміщенні окрім власне бібліотеки ще оселилися три музеї, кілька мистецьких галерей, планетарій та лабораторія відновлення рукописів.
Нині найбільшою бібліотекою світу вважають Британську бібліотеку, що була заснована при Британському національному музеї.

 

brit lib

Її фонди налічують понад 150 мільйонів одиниць зберігання, серед них не лише книги, але й гравюри, давні манускрипти, рукописи творів Леонардо да Вінчі, оригінальні партитури творів Баха і Моцарта, єдиний в світі рукопис епосу про Беовульфа.
В Україні найбільшою бібліотекою є Національна бібліотека України імені В.І.Вернадського.

 

Vern lib

Її також вважають однією з найбільших в світі, адже тут зібрано близько 15 мільйонів книг, рукописів, гравюр, нот, естаптів, періодичних видань з України та цілого світу. Саме тут зберігають першу надруковану в Україні книгу - «Апостол» Івана Федорова та

рукописне Пересопницьке Євангеліє, на якому приймають присягу Президенти України.


Також 2 березня:
1802 - У Відні опублікована «Місячна соната» Бетховена.

 

1847 - народився Олександр Белл, американський винахідник телефонного апарату.

Actor_portraying_Alexander_Graham_Bell_in_an_AT&T_promotional_film_(1926)

1861 - В Україні під російською займанщиною імператором Олександром II скасовано кріпосне право.

c5b4053-manifest

1918 - У Брест-Литовську підписаний Брестський мир.

Bundesarchiv_Bild_183-R92623,_Brest-Litowsk,_Waffenstillstandsabkommen

1919 - Народився Олексій Погорєлов, український математик.

Pogorelov

Його підручник з геометрії, запроваджений у масову школу в 1982 році, знайомий багатьом поколінням учнів не лише українських шкіл - за цим підручником і досі навчаються діти кількох країн, що утворилися на уламках СРСР.

 

Світлана Мормель

Олекса Янів