В цей день 69 років тому було виголошено промову, яка змінила світ. Промову цю було виголошено у провінційному університеті. Її автором був не президент, не голова парламенту і не найбагатша людина світу. Її автором був герцог Мальборо, він же - Уінстон Черчілль. Нині цей виступ відомий як промова у Фултоні.

 

Ідея запросити «найвідомішого англійця» спала на думку президенту фултонського коледжу Макклуеру. Коледж скористався вдалим збігом обставин: Президент США Гаррі Трумен запросив Черчілля, який щойно програв вибори на посаду прем'єр-міністра Великобританії, виступити в рідному для американського лідера штаті Міссурі. Черчілль прийняв пропозицію, висунувши лише одну умову: його має супроводжувати Трумен. Сер Уінстон болісно переживав свій відхід із поста прем'єр-міністра і бажав продемонструвати, що залишається політиком світового рівня: у статусі приватної особи Черчілль міг висловлюватися різкіше, а виступаючи в американській провінції, а не Вашингтоні, надати своїй промові немов би академічного характеру.
4 березня 1946 року Сер Уінстон, одягнутий у мантію професора Оксфорда, вийшов на трибуну і, подякувавши Трумену за представлення його академічній аудиторії, підкреслив, що може «дозволити собі на основі всього життєвого досвіду глянути на проблеми, які оточили нас на наступний день після нашої повної військової перемоги». Прогнози Черчілля щодо структури та характеру міжнародних відносин, зокрема і радянсько-американських, невдовзі справдилися. Черчілль констатував, що «США перебувають на піку світової сили». Протистоять Америці два головні вороги - «війна й тиранія». Територіальне розташування загрози сер Уїнстон теж окреслив цілком чітко в найбільш знаменитій частині своєї промови: «Від Штеттина на Балтиці до Трієсту на Адріатиці, через увесь континент було опущено «залізну завісу». За цією лінією розташовуються всі столиці древніх держав Центральної і Східної Європи: Варшава, Берлін, Прага, Відень, Будапешт, Белград, Бухарест і Софія, всі ці знамениті міста з населенням довкола них знаходяться в тому, що я маю назвати совєтською сферою, і всі вони, в тій чи іншій формі, об'єкти не тільки совєтського впливу, але й дуже високого, а в деяких випадках і зрослого контролю з боку Москви».


Характерно, що в розданий заздалегідь текст Черчілль не включив параграф про «залізну завісу»: це був експромт, який сер Уінстон утаємничував до самого кінця. Стенографісти, які не очікували на відступ від тексту, ледь не пропустили цей уже історичний параграф. Тим жвавішим було наступне обговорення саме цієї частини промови. Трумен не поспішав продемонструвати своє ставлення до нових ідей Черчілля. Але він надіслав запрошення Сталіну виступити в Фултоні з промовою у відповідь. Проте Сталін запрошення відхилив.
За рік, у березні 1947 року, побачить світ «доктрина Трумена», яка засвідчить факт існування тоталітарних режимів у ряді країн, а отже американські інтереси вимагають «стримування СРСР». Так розпочалося нова фаза міжнародних відносин, яка була названа Холодною війною.

Хоч велика війна для Європи скінчилась, для України вона тривала. Лише у 1950 році радянському тоталітарному монстру вдалося суттєво послабити героїчний опір УПА. 5 березня 1950 року рух спротиву радянській окупації зазнав втрати, від якої так і не зміг оговтатись - в селі Білогорща поблизу Львова було вбито Романа Шухевича, головнокомандувача Української повстанської армії. До смерті Сталіна лишалося три роки.

В день, коли від виголошення Фултонської промови минуло рівно сім років, 5 березня 1953 року, світ облетіла новина про смерть диктатора. Смерть Сталіна вразила радянське суспільство і ознаменувала завершення найжахливішого періоду в історії тоталітарного Радянського Союзу, пов'язаного із культом особи, масовими репресіями і терором. Проте система вціліла - до підйому залізної завіси лишалося довгих 38 років.

 

Також 5 березня:

1827 Народився Леонiд Глiбов - байкар i поет-лiрик. Помер 10.11.1893.

 

1904 Народився Марко Миколайович Вороний - письменник, син поета М. Вороного. Марко Миколайович був розстрiляний 03.11.1937.

 

Світлана Мормель

Олекса Янів