1527 Народився Філіп II Габсбург, король Іспанії (1556 - 1598) та Португалії (1580 - 1598); лідер Контрреформації, один із найвпливовіших політиків XVI століття.

 

1688 Народився Александер Поуп, англійський поет, перекладач Гомерової "Іліади" сучасним віршем, сатирик, філософ.

 

1804 У Парижі відкрився знаменитий цвинтар Пер-Лашез, який отримав таку неофіційну назву за ім'ям колишнього духівника короля Людовіка XIV отця Лашеза. На початку своєї історії Пер-Лашез був жебрацьким районом з непримітними вулицями, який знаходився на задвірках середньовічного Парижу. У 1430 році заможний купець звів тут собі маєток. Згодом земля опинилося у власності ордену єзуїтів, а місцевість зберегла ім'я одного з отців цього ордена - Франсуа де ла Шеза (1624-1709), який був духовним наставником і сповідником Людовика XIV. Чернечий сад з фонтанами, рідкісними рослинами, оранжереєю, гротами і водоспадами перетворився на місце романтичних зустрічей аристократії. Після смерті Людовика орден збанкрутував, а чернечі землі були конфісковані і продані з аукціону. Альтанки, гроти і водоспади було знесено або скопано, а сад переплановано в англійському стилі. На місці єзуїтської обителі було збудовано каплицю.
Ділянку було придбано містом Парижем у приватних власників у 1804 році.


Спочатку цвинтар розташовувався далеко від тодішніх меж міста. Щоб додати Пер-Лашез популярності було вирішено перепоховати тут рештки Жана де Лафонтена і Мольєра. Потім, в 1817 році сюди ж перевезли останки П'єра Абеляра. Це принесло свої плоди: до 1824 року кількість постійних "мешканців" Пер-Лашез зросла з кількох десятків до 33 тисяч. Протягом 200 років тут ховали видатних діячів культури, науки і мистецтва, які зробили внесок в історію Франції. Нині Пер-Лашез найбільша зелена зона французької столиці й один з найбільших музеїв надгробної скульптури просто неба в світі, який займає близько 48 гектарів.

 

1842 Вийшов друком перший том "Мертвих душ" Миколи Гоголя.

 

1860 Народився Віллем Ейнтховен, голландський фізіолог, засновник електрокардіографії, Нобелівський лауреат (1924).

 

1853 Натураліст-самоук Філіп Госсе презентував у лондонському Ріджерс-парку "водний віварій" - перший акваріум.

 

1864 Після захоплення в ході Кавказької війни (1763 - 1864) Російською імперією територій адигів (черкесів) почалася їх масова депортація до Османської імперії. Велика кількість люду потонула у Чорному морі в час переправи. Адиги в Туреччині дотепер не вживають в їжу рибу з Чорного моря. На Кавказі залишилося менше, ніж 10 % населення адигів. На розорених війною землях спалахнула епідемія чуми, що принесла нові жертви. До 1870 року на своїй історичній батьківщині - в Закубанні і на чорноморському узбережжі від Сочі до Анапи - залишилося не більше 2% від довоєнного числа адигів.


Уряд Російської Федерації дотепер не визнає геноциду і знищення адигів. Офіційно в РФ день пам'яті жертв черкеського геноциду не відзначається. Проте щороку 21 травня відзначають день пам'яті у Кабардино-Балкарії, Карачаєво-Черкесії та Адигеї. 20 травня 2011 року Парламент Грузії ухвалив резолюцію про визнання геноциду черкеського народу царською Росією під час війни 1763-1864 років. Україна наразі геноцид адигів не визнала. Але на неофіційному рівні в усьому світі, в тому числі в Україні, цей день відзначають як день пам'яті жертв черкеського геноциду.

 

1904 Представниками семи країні - Бельгії, Голландії, Данії, Іспанії, Франції, Швейцарії та Швеції - у Парижі засновано Міжнародну федерацію футболу (ФІФА).

 

1921 Народився Андрій Дмитрович Сахаров, російський фізик, один з творців радянської водневої бомби (1953), громадський діяч, борець за права людини; за свою правозахисну діяльність був позбавлений всіх радянських нагород і звань та висланий у Горький (1980); лауреат Нобелівської премії миру (1975).

 

1925 У США Клеренс Бердсей уперше застосував глибоке замороження для збереження продуктів, які пройшли попередню кулінарну обробку.

 

1929 Народився Еммануїл Мисько, український художник, лауреат Шевченківської премії (1972).

 

1956 - Над тихоокеанським атолом Бікіні США вперше у світі підірвали скинуту з літака водневу бомбу.

 

1969 Народився Георгій Гонгадзе, український журналіст і громадський діяч.

 


Світлана Мормель
Олекса Янів