1783 На ринковій площі у французькому місті Аннон відбулася перша публічна демонстрація повітряної кулі. Демонстрація проводилася авторами винаходу - братами Жозефом-Мішелем і Жаком-Етьєном Монгольф'є.

Відтоді аеростати, які наповнені гарячим повітрям називають монгольф'єрами на честь їх винахідників.

 

1819 Народився Джон Кауч Адамс, англійський астроном, математик і механік; в 1845 році теоретично обґрунтував існування планети Нептун, відкритої наступного року німецьким астрономом Йоганом Галле.

 

1895 Народився Михайло Яловий (Юліян Шпол), український письменник. Належав до літературних організацій "Гарт" і ВАПЛІТЕ, найближчий однодумець Миколи Хвильового. Жертва сталінського терору.

 

1898 Народився Федеріко Гарсія Лорка, іспанський поет і драматург.

 

1900 Народився Денніс Габор, англійський фізик; відкрив явище лазерної голографії, лауреат Нобелівської премії (1971).

 

1910 В Києві відбувся перший в історії політ вітчизняного літака (пілот літака - автор його конструкції, викладач Київського політехнічного інституту Олександр Кудашев).

 

1912 У Стокгольмі за участі короля Густава V відбулось урочисте відкриття V Олімпійських ігор. На цих змаганнях вперше використовувався фотофініш.

 

1925 Народився Микола Плав'юк, український державний і громадський діяч, останній Президент УНР в екзилі (1989-1992), Голова ОУН (1979-2012).

 

1941 Народилась Барбара Брильська, польська актриса ("Вірус", "Пан Володийовський", "Фараон", "Анатомія кохання", "Іронія долі").

 

1947 Державний секретар США Джордж Маршалл став ініціатором Програми відновлення Європи, покликаної підняти зруйновану ІІ Світовою війною економіку європейських країн. Виступаючи на церемонії вручення дипломів у Гарвардському університеті, він виклав програму, згодом названу "Планом Маршалла".

Результатом виступу стала розробка у 1948 році Програми відновлення Європи. Згідно із цією програмою було створено Адміністрацію економічного співробітництва, що загалом надала країнам-учасницям 13,3 мільярда доларів.

 

1988 У СРСР розпочалось святкування Тисячоліття хрещення Русі, яке проводилось за ініціативою ЮНЕСКО.

Генеральна асамблея ЮНЕСКО закликала відзначити "1000-річчя запровадження християнства на Русі як одну з найвизначніших подій в європейській і світовій історії та культурі". Основна частина подій, присвячених 1000-літтю хрещення Русі відбувалася у Москві.

 

1990 Всеукраїнський Православний Собор у Києві проголосив відродження Української Автокефальної Православної Церкви (УАПЦ), відновив церковну структуру у вигляді патріархату і обрав першим українським патріархом митрополита Мстислава Скрипника.

 

2006 Сербія проголосила незалежність від Державного Союзу Сербії і Чорногорії.

 


Світлана Мормель
Олекса Янів