1246 Італійський мандрівник, францисканський чернець Джованні да Плано Карпіні повернувся до Києва після відвідин столиці монгольської імперії Каракорума.

Після Києва місія добирається через два місяці Ліона. Карпіні в нагороду був призначений архієпископом міста Антіварі в Далмації (тепер містечко Бар в Чорногорії), де і помер 1 серпня 1252 року, приблизно у віці 65 років. Залишив записки про свої подорожі - "Книга про татар" та "Історія монголів, яких ми називаємо татарами". В них Карпіні подав цінні відомості про Монголію і країни, які він відвідав.

 

В його книгах міститься і цікаві інформація про Україну тих часів, а також зокрема, опис Києва того часу.

 

1580 Помер Луїс де Камоенс, якого вважають найвизначнішим португальським поетом та символом Португалії.

Нині в цей день року відзначають День Португалії, Камоенса і Португальських Громад - національне свято і державний вихідний день в Португалії.

Святкування відбувається у день смерті Камоенса тому, що дата народження найвідомішого португальського поета, на жаль, невідома. Остання частина назви свята підкреслює важливість португальських громад, які проживають за кордоном, зокрема у Франції, США, Канаді, Німеччині, Люксембурзі, Швейцарії та інших країнах (загалом понад 1 мільйон осіб).

 

1811 За активної участі німецького ученого-ботаніка Фрідріха Августа Маршала фон Біберштейна, в Петербурзі був підписаний "Указ про установу в Криму Імператорського казенного ботанічного саду". У тому ж році біля села Нікіта (нині селище Ботанічне) у місцевого поміщика Смірнова куплено 375 десятин землі, на якій засновано Нікітський ботанічний сад.

Очолювати сад було довірено помічникові Біберштейна, 30-річному ботаніку Христіану Стевену.

 

1819 Народився Густав Курбе, французький художник. Вважається одним із завершителів романтизму та засновників реалізму в живописі.

 

1832 Народися Ніколаус Отто, німецький конструктор, який створив 4-тактний двигун внутрішнього згоряння.

 

1894 Народилась Хетті Макденіел, американська актриса, лауреат "Оскара" (Віднесені вітром" [1940]).

 

1907 Французькі інженери брати Люм'єр винайшли спосіб друку кольорових фотографій, які планували використовувати для виробництва кольорового кіно.

 

1909 Пасажирський корабель "Славонія", що зазнав катастрофи біля Азорських островів, уперше у світі використав сигнал SOS.

 

1911 Народився Петро Вескляров, український актор театру та кіно, телеведучий ("дід Панас").

 

1915 Народився Сол Беллоу, американський письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури (1976).

 

1923 Народився Роберт Максвелл, британський бізнесмен, творець видавничої та газетної імперії, уродженець Солотвина (Закарпаття).

 

1934 При НКВС УРСР створено Головне управління виправно-трудових таборів і трудових поселень (українське відділення ГУЛАГу).

 

1935 У недавньому минулому безнадійні п'яниці лікар Роберт Сміт і біржевий маклер Вільям Вілсон організували в Нью-Йорку першу групу "Анонімні алкоголіки".

В групі всім бажаючим вилікуватися від алкогольної залежності пропонувалася 12-етапна реабілітаційна програма. В її основі лежало колективне обговорення проблем, повна відвертість у спілкуванні, а єдиним правилом була анонімність учасників. Будь-яка людина, яка відчувала виникнення проблеми вживання спиртних напоїв могла вступити до товариства "Анонімних алкоголіків". Нині подібних груп в США налічується близько 80 тисяч загальною чисельністю майже 2 мільйони осіб.

 

1943 Угорець Ласло Біро отримав патент на кулькову ручку. Такий звичний нині прилад для письма було виготовлено Ласло Біро з цілком практичних потреб, на замовлення Британських Королевських повітряних сил. Пілотам була необхідна ручка, здатна писати при великих висотах і низькому атмосферному тиску.

 

1951 Народився Василь Шкляр, український письменник ("Ключ", "Елементал", "Залишенець. Чорний ворон"), політичний діяч.

 


Світлана Мормель
Олекса Янів