1578 У Львові страчено козака, молдавського господаря Івана Підкову.

Дата його народження достеменно невідома, а дитинство як і подальше життя оповиті легендами. За переказами мав Іван Підкова рідкісну фізичну силу і надзвичайний зріст - понад 2 метри, запросто ламав руками підкови (за це запорожці й прозвали його Підковою), міг зупинити віз, запряжений 6 кіньми, ухопивши його за заднє колесо, рогом вола пробивав дубові ворота. Його охрестили Волошенином, тобто Іваном волоським, по-тодішньому молдавським.
На Запоріжжі Іван Підкова з'явився у 1556 році, привівши зі собою цілий козацький полк. Брав участь у морських походах під проводом Самійла Кішки.

Пізніше водив козацькі флотилії самостійно. Очолювані ним козацькі загони завдали поразок татарам під Очаковом та Кафою. Певний час був навіть запорізьким гетьманом.
На початку листопада 1577 року Іван Підкова при підтримці козацького загону на чолі з гетьманом Яковом Шахом почав боротьбу проти ставленика Туреччини, молдовського господаря Петра VI Кривого.

 

Козацьке військо розгромило загони Петра Кривавого, визволивши 30 листопада 1577 року місто Ясси. Підкова був проголошений молдавським господарем, Яків Шах із козацьким загоном повернувся на Січ.

Після цього, за порадою брацлавського воєводи Януша Збаразького, Підкова для налагодження стосунків з польським королем Стефаном Баторієм вирушив до Варшави.

Король прийняв його, наказавши кинути до в'язниці. Стефан Баторій хотів стратити Івана Підкову негайно, ще під час сейму, що тоді проходив, але не зміг, бо шляхта була проти. Після сейму король вирушив до Львова, де все ж стратив Підкову. Сталося це на Ринковій площі за великого скупчення люду і в присутності турецьких послів.

За переказами перед стратою в останньому слові гетьман сказав: "Мене привели на смерть, хоч в своєму житті я не звершив нічого такого, за що заслужив би подібний кінець. Я знаю одне: я завжди боровся мужньо як чесний лицар проти ворогів християнства і завжди діяв для добра і користі своєї Батьківщини, і було у мене єдине бажання - бути їй опорою і захистом".
Тіло Підкови забрали руські братчики і поховали у місцевій Успенській церкві. Але черкаські козаки викрали його прах і перевезли до Канева, де й поховали в монастирі під Чернечою горою (там похований і Самійло Кішка).
Розгнівані козаки після страти Підкови здійснили 6 походів на Молдову разом з братом Івана Александрелом. Помстився за Івана Підкову і найближчий соратник Яків Шах.

 

1671 У Москві страчено козака, ватажка селянської війні 1670-1671 років, донського отамана Степана Разіна.

Дата його народження достеменно невідома. Народився близько 1630 року в станиці Зімовійській (заселеній нащадками українців) на Дону (згодом, в цій же станиці народився ще один ватажок повстанців - Омелян Пугачов) в родині заможного козака. Був для свого часу освіченою людиною, володів польською, татарською та калмицькою мовами.

 

1846 Джованні Марія Мастай де Феретті обрано Папою Римським.

Він взяв ім'я Пій IX і його понтифікат став найтривалішим, після апостола Петра, в історії Римо-католицької церкви - 31 рік, 7 місяців та 23 дні.

 

1867 Народився Карл Густав Маннергейм, державний та військовий діяч Фінляндії, маршал.

 

1919 Святий Престол в особі папи римського Бенедикта XV визнав незалежність УНР. Листа голові Директорії Симону Петлюрі надіслав державний секретар Ватикану П'єтро Гаспаррі.

 

1925 У місті Гурзуф в Криму біля підніжжя гори Аю-Даг на Чорноморському узбережжі відкрив свою першу зміну дитячий табір-санаторій "Артек".

 

1940 СРСР в ультимативній формі пред'явив Естонії та Латвії ноти з вимогою зміни урядів і введення до цих країн додаткових радянських підрозділів. Наступного дня Червона Армія окупувала Естонію та Латвію.

 

 

Світлана Мормель

Олекса Янів

 

Сподобалося? Поширюйте!
Або напишіть нам про свої враження за адресою: [email protected]
чи підтримайте проект фінансово: 
4149437837681640 (картка Приватбанку, з приміткою "Щоденник української Кліо")
U575137219187 (WebMoney)