1566 Народився Сигізмунд ІІІ Ваза, король Польщі, Великий князь Литовський та Великий князь Руський (з 1587), король Швеції (1592-1599).

 

1789 У Версалі, під Парижем, депутати Генеральних штатів від третього стану, підтримані нижчим духовенства і дрібними дворянами, проголосили себе Національними зборами.

 

Людовик XVI,

котрий коронувався в 1774 році, отримав у спадок від свого діда Людовика XV великі фінансові проблеми і в 1789 році, сподіваючись вийти з економічної кризи, скликав Генеральні штати - асаблею представників трьох соціальних груп населення: аристократії, духовенства і простолюдинів. Останній раз Генеральні штати скликались в 1613 році. Щойно скликані депутати Генеральних штатів відразу звернулись до короля з вимогами проведення соціальних і політичних реформ. Проголошені депутатами Національні збори постановили прийняти конституцію, що обмежувала б права короля.

Спроба Людовика XVI розігнати Національні збори привела до повстання парижан і взяття 14 липня Бастілії - так почалась Французька революція.

 

1837 Після смерті свого дядька короля Вільяма IV королевою Великобританії стала 18-літня Вікторія I, остання представниця Ганноверської династії.

Вона правила країною протягом наступних 63 років до своєї смерті у 1901 році і знаменувала цілу епоху, відому як Вікторіанська.

 

1861 Народився Фредерик Ґоуленд Гопкінс, англійський біохімік; відкрив вітаміни A і D; лауреат Нобелівської премії з фізіології та медицини (1929).

 

1931 Народився Мартін Ландау, американський актор (Місія неможлива, Людина і її мрії, Злочини і неприємності), лауреат премії "Оскар" ("Ед Вуд" [1994]).

 

1933 Завершилось будівництво Біломорсько-Балтійського каналу, більше відомого як Біломорканал. Одразу після завершення будівництва він став "каналом імені Сталіна", який і був ініціатором будівництва.


Будівництво каналу розпочалося наприкінці листопада 1931 року і тривало 1 рік та 9 місяців. Роботи були проведені при мінімальних видатках: основним будівельним матеріалом були дерево, каміння та пісок, а асортимент засобів будівництва складали лопати, сокири та кирки. У якості робочої сили на будівництві були використані "вороги народу" - чоловік , жінки, робітники, селяни, техніки, інженери, значну частину яких складали українці, які були в'язнями ГУЛАГу. Також тут працювало багато в'язнів із Соловецького табору. Кожний будівничий каналу мав позначку "з/к", що було скороченням від російського "заключенный каналоармеец".

Саме від цієї позначки пішов загальновживаний розмовний термін "зек". З часом цих людей виділили в окрему структуру - так званий БелБалтЛаг (від російського Беломорско-Балтийский Лагерь).
Начальником будівництва Біломорканалу було призначено Нафталія Френкеля

- колишнього одесита, в'язня радянських таборів, якому, власне, і належала ідея використовувати дешеву працю репресованих на великих народногосподарських будовах. Загалом за весь час будівництва в'язні, фактично голими руками, виконали земляні роботи обсягом у 21 000 000 кубометрів, у тому числі пробили 37 км шляху через гранітні скелі, а також перенесли Мурманську залізницю, що заважала будівельним роботам. На будівництві Біломорканалу постійно працювали до 100 тисяч осіб. Смертність була надзвичайно висока та інколи досягала кількох сотень осіб на добу. Померлих від виснаження і хвороб не завжди навіть відвозили на кладовище. Їхні тіла інколи просто кидали прямо в бетон при заливці шлюзів та причальних стінок. Проте загальна кількість в'язнів не зменшувалась, оскільки на будівництво каналу постійно привозили поповнення.
На відкриття каналу у Мєдвєж'єгорську чекали самого Сталіна. Натомість, Сталін на відкриття не приїхав, лише 18-25 липня здійснив подорож каналом на пароплаві.

За будівництво каналу Нафталій Френкель та більшість чекістського начальства отримали ордени, десятки тисяч працівників - смерть, а ті, кому вдалося вижити - надзвичайно важкий досвід з виживання. 5 серпня 1933 року Біломорсько-Балтійський канал імені Сталіна відкрили офіційно з відповідними урочистостями.

 

1991 Парламент Німеччини ухвалив рішення про перенесення столиці з міста Бонн до Берліну.

 

 

Світлана Мормель

Олекса Янів

 

Сподобалося? Поширюйте!
Або напишіть нам про свої враження за адресою: [email protected]
чи підтримайте проект фінансово: 
4149437837681640 (картка Приватбанку, з приміткою "Щоденник української Кліо")
U575137219187 (WebMoney)