1002 Народився Лев IX, папа римський (з 1049); саме за часів його правління конфлікт між Римом і східною Церквою у 1054 році призвів до розколу християн на католиків і православних.

 

1547 В Москві почалася грандіозна пожежа, в якій за 6 годин вщент вигорів Кремль і більша частина міської забудови; у вогні загинуло більше 2,5 тисяч осіб.

 

1633 На суді інквізиції в Римі Галілео Галілей відрікся від "єретичної" теорії про геліоцентричну будову Сонячної системи.

Пройшло 359 років, перш ніж у 1992 році папа Іван Павло II його реабілітував.

 

1768 Військо Максима Залізняка та Івана Гонти взяло Умань, яку утримувало військо Салезія Потоцького. Переможці зібрали в Умані раду, на якій Залізняка проголошено гетьманом, а Гонту - полковником уманським.

 

1897 Народився Юрій Кондратюк (Сергій Шаргей), український інженер, конструктор, винахідник, основоположник наукової теорії ракетобудування та космічних польотів.

Багато ідей Юрія Кондратюка (про створення космічних систем, про розрахунки траєкторій польотів для висадки на місячну поверхню) було використано у практичній космонавтиці. Зокрема, результати його наукової праці "Про завоювання міжпланетних просторів" (1929) були застосовані при розробці проекту висадки американських астронавтів на Місяць (1969), на зворотному боці якого іменем Кондратюка названо кратер. Він є автором так званої "траси Кондратюка", якою подорожували на Місяць космічні кораблі "Аполлон".


У своїй єдиній опублікованій у 1929 році праці дослідник вивів основне рівняння польоту ракети, розглянув енергетично найвигідніші траєкторії космічних польотів. Першим в світі сформулював теорію багатоступеневих ракет, запропонував використовувати для ракетного палива деякі метали і неметали та їхні водневі сполуки. Розглянув проблеми створення проміжних міжпланетних баз, ідею використання гравітаційного поля небесних тіл для розв'язання проблем космічних подорожей.

 

1905 Народився Жан Поль Сартр (Еріх Пауль), французький філософ, письменник ("Дороги свободи", "Мухи, "Буття і ніщо"), Нобелівький лауреат з літератури (1964, відмовився від отримання).

 

1925 Народилась Морін Степлтон, американська актриса, лауреат премії "Оскар" ("Червоні" [1981]; "Аеропорт", "Кокон: Повернення", "Вид з мосту").

 

1953 Народилась Беназір Бхуто, пакистанська державна діячка, прем'єр-міністр Пакистану (1988-1990, 1993-1996); перша жінка, що очолила мусульманську державу.

 

1962 Народився Віктор Цой, радянський рок-співак.

 

1963 Італійський кардинал Джованні Монтіні обраний 261-м понтифіком Римської католицької церкви, папою .

 

1971 Проводячи археологічні дослідження поховання у кургані Товста Могила (поблизу міста Орджонікідзе Дніпропетровської області) український археолог Борис Мозолевський о 14 годині 30 хвилин виявив славнозвісну скіфську пектораль.

Під насипом (висота 8,6 м, діаметр 70 м) кургану Товста Могила було виявлено два поховання (одне, центральне, пограбоване) скіфських можновладців зі слугами й кіньми, зброєю, металевий і глиняний посуд і понад 600 золотих прикрас. Пектораль, оздоблену майстерними скульптурними зображеннями сцен з життя скіфів та анімалістичними сценами, разом із залізним мечем у золотих піхвах, знайшли в короткому коридорі, що сполучав одну з поховальних камер із вхідною ямою.

Парадна нагрудна прикраса (пектораль), як і зброя, належали скіфському цареві IV століття до н. е. Царська золота пектораль завважки 1150 г, її діаметр 30,6 см. Вона виконана з золота 958 проби, із застосуванням різних складних технік обробки металу: лиття (за втраченою восковою моделлю), карбування, гравіювання, філігрань, паяння, інкрустація кольоровими емалями. Нині скіфська пектораль зберігається у Музеї історичних коштовностей України у Києві і належить до Історичного фонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України.

 

2009 За наслідками референдуму, проведеного в листопаді 2008 року, Гренландія проголосила самоврядування - перехід поліції і судів під юрисдикцію місцевого уряду, надання офіційного статусу гренландській мові (калааллісут), кваліфікація громадян країни як окремого народу в міжнародних відносинах.

В той же час питання оборони і зовнішньої політики як і раніше залишились у юрисдикції Данії.

 

Світлана Мормель

Олекса Янів

 

Сподобалося? Поширюйте!
Або напишіть нам про свої враження за адресою: [email protected]
чи підтримайте проект фінансово: 
4149437837681640 (картка Приватбанку, з приміткою "Щоденник української Кліо")
U575137219187 (WebMoney)