1434 Війська Генуезької республіки розбиті у битві біля Солхата (нині - Старий Крим) армією князівства Феодоро у союзі із татарськими військами Хаджи I Герая.

 

1767 Народився Вільгельм фон Гумбольд, німецький філософ, філолог.

Здійснив реформу гімназійної освіти у Прусії, заснував у 1809 році університет у Берліні. Один із основоположників лінгвістики як науки. Розвинув учення про мову як про неперервний творчий процес і про "внутрішню форму мови" як про вираження індивідуального світобачення народу.

 

1887 Народився Джуліан Гакслі, англійський біолог, політик; перший директор ЮНЕСКО.

Джуліан народився в Лондоні і був представником давнього та славетного роду - його дід, Томас Гакслі, також біолог, був головою Лондонського королівського товариства (британської академії наук), рідний брат Джуліана Олдсон - відомий письменник (автор роману "Прекрасний новий світ", який став номером 23 у Рейтингу 100 найкращих книг усіх часів журналу Ньюсвік), інший його брат, Ендрю Гакслі - Нобелівський лауреат з фізіології та медицини, який, як і їх дідусь свого часу, обіймав пост президента Лондонського королівського товариства.
Освіту Джуліан Гакслі здобув в Оксфорді, де згодом викладав зоологію. Активно виступав за розповсюдження гуманістичних цінностей. Спільно з Альбертом Енштейном та Томасом Манном входив до керівництва Першого гуманістичного товариства Нью-Йорка.
У 1942 в Великобританії за ініціативою співвітчизників Джуліана Гакслі Річарда А. Батлера і М. Робертсона була скликана конференція міністрів освіти країн-союзників. Зустріч, на якій були присутні представники 8 урядів, що перебували в еміграції, відбулася в Лондоні з 16 листопада по 5 грудня. Основним питанням конференції було відновлення системи освіти з настанням миру. Замість одноразового заходу до грудня 1945 року відбулося близько 60 зустрічей. Ідеї конференції знайшли підтримку у світовому співтоваристві.

Після закінчення Другої світової війни в Лондоні пройшла конференція Організації Об'єднаних Націй по створенню організації з питань освіти та культури. Конференція була скликана за рекомендацією зустрічі 1942 року. Основними завданнями організації були визначені: встановлення справжньої культури миру та перешкоджання розв'язування нової світової війни, що мали реалізовуватися за допомогою сприяння забезпеченню "інтелектуальної та моральної солідарності людства".
16 листопада 1945 був підписаний Статут ЮНЕСКО і створена підготовча комісія. Джуліан Гакслі стає відповідальним секретарем цієї комісії. Статут набув чинності після того, як був ратифікований 20 державами. Це сталося 4 листопада 1946. Підтоговча комісія тимчасом організовує першу сесію генеральної конференції ЮНЕСКО, в якій взяли участь представники 30 держав. Конференція відбулася в Парижі з 19 листопада по 10 грудня 1946, на ній відповідального секретаря підготовчої комісії Джуліана Гакслі обрано першим генеральним директором ЮНЕСКО.

 

1889 Німеччина першою в Європі ввела пенсії зі старості.

 

1898 Народився Еріх Марія Ремарк, німецький письменник ("Чорний обеліск", "Три товариша", "На Західному фронті без змін").

 

1906 Народився Біллі (Семюель) Вайлдер, кінорежисер, шестиразовий лауреат "Оскара" ("Квартира" [1960], "Бульвар Сансет" [1950], "Втарчені вихідні" [1945]; "Свідок обвинувачення", "Сабріна", "Титульна сторінка").

 

1910 Відкрили першу в Європі повітряну пасажирську лінію Фрідріхсгафен-Дюссельдорф, на якій курсував дирижабль "Німеччина".

 

1931 Народився Геннадій Удовенко, український політик, міністр закордоних справ України (1994-1998), 52-м президент Генеральної Асамблеї ООН, член Ради президентів Генеральної Асамблеї ООН.

 

1941 Вторгнення військ нацистської Німеччини на територію СРСР.

 

1945 Після 81-го дня боїв перемогою США закінчилась американо-японська битва за острів Окінава, стратегічно важливий тихоокеанський острів між Японією і Тайванем.

 

1949 Народилась Меріл (Мері Луїза) Стріп, американська актриса, триразовий лауреат "Оскара" ("Залізна леді" [2011], "Вибір Софі" [1982], "Крамер проти Крамера»" [1979], "Жінка французького лейтенанта", "Музика серця").

 

 

Світлана Мормель

Олекса Янів


Сподобалося? Поширюйте!
Або напишіть нам про свої враження за адресою: [email protected]
чи підтримайте проект фінансово: 
4149437837681640 (картка Приватбанку, з приміткою "Щоденник української Кліо")
U575137219187 (WebMoney)