1868 Самарканд анексований Російською імперією. Самарканд є одним з найдавніших міст у світі, що нині існують. Точна дата його заснування нині невідома. Своїм процвітанням місто завдячує розташуванню на торговому шляху між Китаєм і Середземномор'ям (Шовковий шлях). Деякий час Самарканд був одним з найбільших міст Центральної Азії та одним з головних центрів Перської цивілізації від самого її виникнення. Тривалий час Самарканд був визначним ісламським центром наукових досліджень.


З VI до XIII століття він був, імовірно, навіть більший розміром і мав більшу кількість населення, ніж сучасний Самарканд і контролювався в різний час Західно-Тюркським каганатом, арабами, перськими Саманідами, Караханідською державою, турками-сельджуками, Каракитаями і державою Хорезмшахів, що була потім захоплена монголами на чолі з Чингісханом в 1220. Тоді вціліла лише невелика частина населення, але Самарканд було зруйновано. Місто багато десятиліть не могло оправитися від цієї руйнації.
Так тривало до 1370 року, коли Тимур кульгавий, або Тамерлан, вирішив зробити Самарканд столицею своєї імперії, що простяглася від Індії до Туреччини. Протягом наступних 35 років він збудував нове місто і заселив його ремісниками і майстрами з усіх місць, що він завоював. Так виник Регістан Самарканду - майдан у стародавньому центрі міста - який у 2001 році, на честь 2750-річчя міста, було внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.


Місто було захоплено російськими військами під командуванням полковника Олександра Абрамова у 1868. Абрамов став першим губернатором Військового округу, який був створений росіянами вздовж річки Зеравшан, а Самарканд став адміністративним центром. Російська частина міста була побудована окремо, на захід від старого міста.

Згодом Самарканд став столицею Самаркандської області Російського Туркестану, а з 1925 - столицею Узбецької РСР. У 1930 столицю перенесено в Ташкент. Нині Самарканд друге за величиною, після Ташкента, місто в Узбекистані, центр Самаркандського вілояту (області).

 

1907 Народився Роман Шухевич (псевдоніми: Тарас Чупринка, Тур, Роман Лозовський, Чернець, Туча, Степан, Щука, Дзвін), головний командир УПА, генерал-хорунжий, голова Секретаріату УГВР.

 

1908 У Східному Сибіру в басейні річки Підкам'яна Тунгуска впав та вибухнув Тунгуський метеорит.

 

1910 Завершено укладання телефонного кабелю між Європою і Південною Америкою.

 

1911 Народився Чеслав Мілош, польський поет, прозаїк, перекладач, есеїст, літературознавець, лауреат Нобелівської премії з літератури (1980).

 

1936 У Нью-Йорку вийшов друком роман Маргарет Мітчел "Віднесені вітром".

До кінця року видання було продане у кількості більше 1 мільйона примірників. Наступного року роман отримав Пулітцерівську премію, а згодом зайняв 16-е місце у рейтингу 100 найкращих книг усіх часів журналу "Ньюсвік".

 

1940 За наказом Герінга розпочалася повітряна блокада Великобританії.

 

1941 У будинку "Просвіти" у Львові було проголошено Акт відновлення Української Держави й створено уряд під проводом Ярослава Стецька.

На цій події були присутніми понад 100 чільних представників зі всієї України, а також представник митрополита Шептицького отець Йосиф Сліпий.

Цього ж дня на башті Князівської гори було піднято національний прапор.

 

1945 Президія Верховної Ради СРСР своїм указом перетворила Кримську АРСР на Кримську область у складі РРФСР.

 

1947 У Мюнхені відновило роботу Наукове товариство імені Тараса Шевченка, перенесене зі Львова.

 

1948 Народився Константін Натановіч Боровой, московський політичний діяч.

 

1991 У Сімферополі закінчилася перша сесія Курултаю, на котрій було сформовано Національний меджліс на чолі з Мустафою Джемілевим.

 

2000 У Канаді набув чинності біль, що прирівнював у юридичних правах гетеро- і гомосексуальні шлюби та об'єднання.

 


Світлана Мормель
Олекса Янів