1776 Прийнята Декларація незалежності США.

Другий Континентальний конгрес у Філадельфії 2 липня прийняв рішення про відділення американських колоній від Великобританії. Декларація незалежності була прийнята через два дні, 4-го липня, а вперше публічно зачитана - 8-го липня. Нині саме 4 липня відзначається у США як національне свято.

 

1790 Народився Джордж Еверест,

англійський географ, геодезист; першим визначив висоту найвищої вершини планети гори Джомолунгма (на його честь гора отримала своє друге ім'я - Еверест).

 

1865 У Лондонському видавництві вийшло друком перше видання книги "Пригоди Аліси у Дивокраї" англійського математика і письменника Чарльза Лютвіджа Доджсона.

Рівно за три роки до того, під час пікніка професор математики Чарльз Лютвідж Доджосон почав розповідати Алісі Лінделл історію дівчинки, котра потрапила до Дивокраю. Ця та інші розповіді і лягли в основу книги, виданої через три роки під всевдонімом Льюїс Керролл. Цей псевдонім був утворений шляхом перекладу автором свого імені - Чарльз Доджсон - на латину, а потім зворотнім перекладом отриманого варіанту Каролюс Людовикус (Carolus Ludovicus) та заміною місцями імені і прізвища. Згодом як продовження історії Льюїсом Керроллом була написана "Аліса у Задзеркаллі".

Українською мовою ці твори були перекладені Валентином Корнієнком та опубліковані за редакцією Івана Малковича з ілюстраціями Владислава Єрка у видавництві "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА" у 2001 році.

 

1892 У зв'язку з переходом у інший часовий пояс, який знаходиться на 24 години назад, у державі Самоа було два 4 липня підряд.

 

1941 На виконання наказу № 2445/М наркома державної безпеки СРСР Всеволода Меркулова

про терміновий облік усіх в'язнів у тюрмах та розподіл їх на тих, що підлягають евакуації (а на практиці депортації в концтабори ГУЛАГу) і тих, кого не евакуйовуватимуть (а отже знищать на місці), у Заліщиках (Тернопільська область) було облито пальним, підпалено і скинуто із зруйнованого моста 14 вагонів із в'язнями Чортківської і Коломийської тюрем. Заліщицька трагедія забрала життя від 700 до 1000 чоловік.


Вранці того ж дня у Львові, на околиці міста було розстріляно 45 польських вчених і викладачів львівських вузів, головно Університету Яна Казиміра (сьогодні національний університет імені Івана Франка), а також членів їхніх родин старших 18 років, заарештованих у попередні дні німецькою поліцією. Очевидно, що цими подіями злочини щодо заарештованих та ув'язнених у радянських катівнях на теренах України не вичерпуються. За деякими даними лише з Львівської області передбачалося депортувати в табори 23236 осіб. Однак блискавичний наступ німецьких військ, нестача транспорту та безлад поставили радянські каральні органи перед неможливістю реалізації плану.


Евакуація ув'язнених була проведена лише частково, більшість арештантів так і не дісталися до місць призначення. В цей та наступні дні на виконання наказу № 2445/М наркома державної безпеки СРСР Всеволода Меркулова було вбито досі достеменно не відому кількість ув'язнених та заарештованих по всій Україні.

 

1958 Народився Ігор Римарук, український поет ("Висока вода", "Нічні голоси", "Діва Обида"); лауреат Національної премії ім. Т.Шевченка (2002).

 

1960 На прапорі США з'явилась 50 зірка на честь Гавайських островів, котрі отримали статус штату.

 

2012 Вчені європейської організації з ядерних досліджень CERN заявили про відкриття нової елементарної частинки, яка, ймовірно, і є бозоном Гіґґса,

існування якого пояснює фундаментальну властивість матерії - масу.


Світлана Мормель

Олекса Янів


Сподобалося? Поширюйте!
Або напишіть нам про свої враження за адресою: [email protected]
чи підтримайте проект фінансово: 
4149437837681640 (картка Приватбанку, з приміткою "Щоденник української Кліо")
U575137219187 (WebMoney)